انواع زخم بستر

"انواع زخم بستر"

نوشته شده توسط: مدير سايت | مقالات علمی درمان زخم بستر | بازدید: 885 |

 زخم بستر و علت به وجود آمدن آن، چیست؟


علت ایجاد زخم بستر، فشرده شدن پوست روی  برجستگی استخوانی و  سطح خارجی مثل   تشک  می باشد که این فشردگی باعث جلوگیری از رسیدن مواد مذی از طریق مویرگ ها می شود. تا وقتی فشار از روی آن نواحی برداشته شود، این مویرگ ها مسدود می مانند.
انسان به طور معمول در هنگام خواب دائما حالت خواب خود را تغییر می دهد ولی بیمارانی که توانایی حرکت نداشته باشد نمی تواند خودش حرکت کند و در نتیجه دچار زخم فشار یا زخم بستر می شود.
دلیل دیگری که ممکن است باعث ایجاد زخم بستر شود،کشیده شدن بیمار روی ملحفه است که باعث ساییده شدن ملحفه به پوست و ایجاد اصطکاک می شود. علاوه بر این روکش تشک نیز به همین صورت از عوامل دیگر ایجاد زخم بستر می باشد.
 
در مواقعی نیز، زخم بستر بر اثر نیروهایی که در دو جهت مختلف به پوست و استخوان وارد می شوند ایجاد می شوند.
 بطور مثال بیماری که در روی تخت خوابیده اگر پشت تخت در زیر سر بیمار بالاتر باشد بیمار به سمت پایین تخت سر می خورد.  در این موقعیت، پوست زیر باسن به دلیل اصطکاک با ملحفه به استخوان خاجی و دنبالچه و افتادن تمام وزن روی آن استخوان، باعث کشیده شدن عروق زیر پوستی و آسیب به خونرسانی پوست می شود.
 

مراحل و شدت زخم بستر:

زخم بستر 4 مرحله دارد:
 

زخم بستر درجه اول:

پوست ناحیه ای که دچار آسیب درجه یک1  زخم بستر شده باشد،  قرمز به نظر می رسد و  گرم تر از حالت معمول حس می شود. همچنین ممکن است خارش داشته باشد.
 

زخم بستر درجه دوم:

علامت درجه دو زخم بستر به این صورت است که یک زخم فرورفته به رنگ قرمز روی پوست تشکیل می شود. حتی ممکن است این قسمت از بدن، دچار تاول شود.
 

زخم بستر درجه سوم:

 
ظاهری شبیه حفره دارد و به دلیل آسیب بافتی زیر پوست ایجاد می شود. شکل ظاهری زخم به این صورت است که  زخم گود است و حتی بافت   چربی زیر پوست نیز نمایان می شود.
 

زخم بستر درجه چهارم:

مرحله ی چهارم، دارای آسیب به پوست و بافت زیرین پوست است و احتمالا با  عفونت همراه است. در این مرحله ماهیچه ها ، استخوان ها و تاندون ها ممکن است قابل مشاهده باشند.
 

درمان زخم بستر

اگر زخم های بستر در استیج های اول و دوم تشخیص داده شوند، در عرض چند هفته بهبود پیدا می کنند ولی مراحل سوم و چهارم زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند و درمان آن ها مشکل تر است.
 
 

کم کردن فشار

اولین قدم در درمان زخم بستر حذف فشاری است که باعث زخم بستر شده است. برای  کم کردن فشار اقدامات زیر را انجام دهید.
 

1:جا به جایی مکرر بیمار

همراهان بیمار یا پرستار باید دائما در حال تغییر وضعیت بیمار  باشند  وبیمار  در وضعیت مناسب قرار بگیرد.
بیماری که دراز کشیده است باید هر یک ساعت وضعیتش تغییر کند و  کسی که روی صندلی چرخدار نشسته است هر 15 دقیقه باید تغییر وضعیت دهد. علاوه بر اینکه بیمار باید همراه یا پرستار داشته باشد، از تجهیزات کمک حرکتی هم می توان برای قرار دادن او در وضعیت مناسب و کم کردن فشار روی بدن بیمار استفاده کرد.
 

2: سطوح حمایت کننده

برای کم کردن فشار روی بدن بیمار می توان از تشک ها یا بالش های حاوی آب استفاده کرد تا به بیمار کمک کند که در وضعیت مناسب قرار گیرد و به زخم فشار وارد نشود.
 

3: خارج کردن بافت آسیب دیده و مرده زخم بستر

برای خوب شدن و بهبود هر چه سریعتر زخم بستر باید بافت های مرده از روی زخم  (دبرید )برداشته شود. برای این کار، از روش های متفاوتی استفاده می شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم .
 

خارج کردن بافت آسیب دیده با عمل جراحی

استفاده از وسایل شست و شوی زخم بستر یا استفاده از استفاده از پانسمان هایی که قادر به دبریدمان اتولیتیک و  باعث جدا شدن بافت های مرده از زخم می شوند.
 
استفاده از مواد شیمیایی مخصوص که مانند آنزیم عمل کرده و بافت مرده را در خود حل میکنند.
 

4: تمیز کردن و پانسمان مرتب زخم بستر

یکی دیگر از راه های درمان زخم بستر تمیز نگه داشتن زخم بستر می باشد. زخم استیج 1 زخم بستر را میتوان با آب و شامپو بچه  شستشو . در صورتی که زخم شدید تر بود، باید آن را با محلول سالین یا نمکی شست و شو داد و پانسمان کرد.
پانسمان باعث خشک نگه داشتن زخم و جلوگیری از ورود میکروب ها به آن می شود.
برای ان کار از پانسمان هایی مانند گاز، ژل و فوم می توان استفاده کرد.
 
همچنین برای کاهش درد به بیمار داروهایی داده می شود و در صورت عفونی بودن زخم به بیمار آنتی بیوتیک داده میشود.
 
مرکز درمان زخم بستر نیلسار
 

5: درمان جراحی زخم بستر

گاهی اوقات زخم بستر به حدی شدید می شود که پیشرفت می کند که منطقه وسیعی از پوست از بین رفته و بافت های زیر پوست مانند استخوان و تاندون ها بدون حفاظ می مانند. در این موارد  در صورتی که بدن نتواند بافت جدیدی را بر روی استخوان یا تاندون و بصورت جایگزین پوست بسازد.
این بیماران معمولا نیاز به عمل جراحی دارند. در این عمل جراحی بافت های مرده و عفونی کاملا خارج می شوند و با استفاده از روش های جراحی ترمیمی از پوست قسمتهای دیگر بیمار استفاده شده و روی استخوان یا تاندون ها پوشانده می شود.
 

چگونه از ایجاد زخم بستر با زخم فشاری پیشگیری کنیم.

پیشگیری از ایجاد زخم فشاری آسانتر و موثرتر از درمان آن است. موثرترین روش در پیشگیری از ایجاد زخم بستر تغییر وضعیت دادن مکرر بیمار است. این تغییر وضعیت دادن باید به صورت مرتب انجام شود.
 
در حین تغییر وضعیت باید بدن را در وضعیت هایی قرار داد تا قسمت هایی که بیشتر در معرض زخم فشاری هستند تحت فشار کمتری قرار گیرند. پوست باید مرتبا تمیز شود. وضعیت تغذیه بیمار هم باید خوب باشد. تشک های مواج می توانند مانع ایجاد زخم بستر شوند.
 
. 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :