10 ورزش مناسب بیماران دیابتی

ورزش مناسب بیماران دیابتی زیاد می باشند. این موضوع به این دلیل است که افراد دیابتی نیز به اندازه تک تک ما نیاز به فعالیت دارند. در ادامه به 10 ورزش مناسب بیماران دیابتی می پردازیم.

پیاده روی

10 ورزش مناسب بیماران دیابتی
10 ورزش مناسب بیماران دیابتی
نیازی نیست برای تحرک داشتن حتماً در باشگاه های گران ثبت نام کنید یا یا تجهیزات ورزشی گران قیمت بخرید.

اگر یک جفت کفش ورزشی و مکانی امن برای راه رفتن داشته باشید، می توانید از همین امروز ورزش کردن را شروع کنید. در واقع، شما می توانید با 30 دقیقه پیاده روی تند، پنج روز در هفته به حداقل هدف خود برای تناسب اندام به روش هوازی دست پیدا کنید. طبق بررسی ۲۰۲۱، پیاده روی می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند فشار خون، سطح HbA1c و شاخص توده بدنی خود را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید : درمان زخم پای دیابتی

دوچرخه سواری

10 ورزش مناسب بیماران دیابتی
10 ورزش مناسب بیماران دیابتی
تقریباً نیمی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2، آرتریت (التهاب مفصل) دارند. این دو بیماری دارای چندین عامل خطر مشترک از جمله چاقی هستند. نوروپاتی دیابتی، زمانی رخ می دهد که اعصاب آسیب ببینند، همچنین می تواند باعث درد مفاصل در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز شود.
اگر درد مفاصل پایینی دارید،دوچرخه سواری می تواند به شما در رسیدن به تناسب اندام کمک کند و در عین حال فشار بر مفاصل را به حداقل برساند.

شنا کردن

فعالیت های آبی یکی دیگر از گزینه های ورزشی مناسب را فراهم می کند. به عنوان مثال، شنا، ایروبیک در آب، دویدن در آب و سایر فعالیت‌های آبی می‌تواند به قلب، ریه‌ها و ماهیچه‌ها کمک کند و در عین حال فشار کمی به مفاصل شما وارد کند.
یک بررسی 2017 منبع مورد اعتماد نشان داد که ورزش در آب می‌تواند به کاهش سطح قند خون کمک کند، درست مانند ورزش‌های زمینی.

ورزش های تیمی

اگر انگیزه پیدا کردن برای ورزش کردن سخت است، به یک تیم ورزشی تفریحی بپیوندید. فرصت معاشرت با هم تیمی ها و تعهدی که به آنها پیدا می کنید ممکن است به شما کمک کند انگیزه ی خودتان را برای حضور در هر هفته را پیدا کنید.
ورزش های تفریحی یک تمرین هوازی خوب هستند که به کاهش وزن هم کمک می کند. بسکتبال، فوتبال، سافت بال، تنیس دو نفره یا فریزبی نهایی را امتحان کنید.

رقص هوازی و ایروبیک

ثبت نام در یک کلاس رقص ایروبیک یا سایر کلاس های تناسب اندام نیز ممکن است کمک کند تا به اهداف ورزشی خودتان برسید. به عنوان مثال، زومبا یک ورزش تناسب اندام است که رقص و حرکات هوازی را برای یک تمرین سریع ترکیب می کند.
یک مطالعه 2015 منبع مطمئن نشان داد که زنان مبتلا به دیابت نوع 2 پس از شرکت در کلاس‌های زومبا به مدت 16 هفته، انگیزه بیشتری برای ورزش داشتند. شرکت کنندگان همچنین آمادگی هوازی خود را بهبود بخشیدند و وزن خود را کاهش دادند.

وزنه برداری

10 ورزش مناسب بیماران دیابتی
10 ورزش مناسب بیماران دیابتی
وزنه برداری و سایر فعالیت های تقویتی به ساخت توده عضلانی در بدن کمک می کند. با وزنه برداری می‌توانید هر روز تعداد کالری بیشتری بسوزانید. به گفته ADA، تمرینات قدرتی همچنین ممکن است به بهبود کنترل قند خون شما کمک کند.
اگر می‌خواهید وزنه‌برداری را در برنامه ورزشی هفتگی خود بگنجانید، می‌توانید از دستگاه‌های وزنه‌برداری، وزنه‌های آزاد یا حتی وسایل سنگین موجود در خانه مثل کنسروها یا بطری‌های آب استفاده کنید.
نحوه وزنه برداری به روش ایمن و موثر، نیازمند یک مربی تناسب اندام حرفه‌ای است.

ورزش با کش

وزنه ها و دمبل تنها ابزاری نیستند که می توانید برای تقویت عضلات خود از آن استفاده کنید. طیف وسیعی از ورزش ها وجود دارند که می توانید با استفاده از کش های ورزشی از آن‌ها استفاده کنید.

برای اینکه یاد بگیرید چگونه این ورزش ها را در برنامه ی خود بگنجانید، با یک مربی حرفه ای صحبت کنید. طبق یک مطالعه 2018، علاوه بر افزایش قدرت، ورزش با کش مزایایی برای کنترل قند خون دارد.

ورزش کالیستنیک

10 ورزش مناسب بیماران دیابتی
10 ورزش مناسب بیماران دیابتی
در  کالیستنیک باید از وزن بدن خود برای تقویت عضلات خود استفاده کنید. تمرینات کالیستنیک شامل فشار، کشش، اسکات، لانژ و کرانچ شکمی است.
فرقی نمی کند عضلات خود را با وزنه، کش یا وزن بدن خود تقویت کنید.
برای اینکه به بدنتان زمان برای ریکاوری بدهید، متخصصان پیشنهاد می‌کنند بین هر جلسه تمرین قدرتی، یک روز از فعالیت‌های تقویت‌کننده عضله استراحت کنید.

پیلاتس

پیلاتس یک برنامه تناسب اندام محبوب است که برای بهبود قدرت مرکزی، هماهنگی و تعادل طراحی شده است. طبق یک مطالعه 2020 روی زنان مسن مبتلا به دیابت نوع 2، پیلاتس به بهبود کنترل قند خون نیز کمک می کند.

یوگا

بر اساس بررسی ۲۰۱۶، یوگا می‌تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند تا قند خون، سطح کلسترول و وزن خود را مدیریت کنند. همچنین ممکن است به کاهش فشار خون، بهبود کیفیت خواب و بهبود خلق و خوی نیز کمک کند.
اگر علاقه مند به امتحان کردن یوگا هستید، برای یک کلاس یا باشگاه ورزشی در محله ی خودتان ثبت نام کنید. یک متخصص آموزش دیده می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه با استفاده از وضعیت بدنی و تکنیک تنفس مناسب، از یک حالت به حالت دیگر حرکت کنید.

ایمنی را رعایت کنید

همیشه قبل از شروع یک رژیم ورزشی جدید با پزشک خود صحبت کنید. به طور کلی، اطمینان حاصل کنید که قبل، حین و بعد از ورزش به اندازه کافی آب نوشیده اید.