کفش مخصوص پای دیابتی و زخم دیابتی

در کلینیک زخم نیلسار بیماران میتوانند زیر نظر تیم مجرب ارتوپد فنی کفش دیابتی مناسب را سفارش دهند .
طبق تحقیقات مشاهده شده است که بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت، در مراقبت و محافظت از پا و در انتخاب کفش مناسب کفش، کوتاهی می کنند.
عدم انجام مراقبت های مناسب از پا و پوشیدن کفش های نامناسب می‌تواند باعث ابتلای بیماران دیابتی به زخم دیابتی شود. زخم های دیابتی ناشی از کفش نامناسب، معمولا دردناک و بسیار جدی هستند و حتی گاهی اوقات ممکن است منجر به قطع عضو شوند.
اکثر بیماران دیابتی که برای یک مطالعه مورد نظرسنجی قرار گرفتند، گفتند که می‌دانند مراقبت از پا و پوشیدن کفش‌های مناسب، ضروری است ولی آن‌ها این کار را نمی کنند. به گفته دکتر استفان اوگدنگبه، محقق در بیمارستان آموزشی دانشگاه بنین در شهر بنین، همه ی بیماران همیشه به دنبال مراقبت از پا و کفش مناسب دیابتی نیستند.
بیشتر بخوانید : درمان زخم پای دیابتی
او این مطالعه را در نشست انجمن متخصصان غدد بالینی آمریکا در سن دیگو ارائه کرد.
او به WebMD می‌گوید: « در‌واقع هیچ چیزی به نام کفش مناسب برای افراد مبتلا به دیابت وجود ندارد. با این حال، کفش‌هایی وجود دارند که می‌توانند به پیشگیری یا به تاخیر انداختن شروع زخم پا در دیابت کمک کنند. همچنین کفش هایی وجود دارند که می توانند باعث ایجاد زخم پا شوند یا به تسریع آن کمک کنند.”

نظرسنجی در مورد کفش دیابت

این مطالعه در لاگوس، نیجریه انجام شد. Ogedengbe و همکارانش از 41 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2، که به طور متوسط حدود 57 سال سن داشتند، خواستند تا به سوالاتی در مورد عادات کفش و مراقبت از پا پاسخ دهند.
محققان به خبرهای خوبی دست یافتند:
• 90% در مورد کفش نامناسب داشتند.
• 83% پاهای خود را می شویند و خشک می کنند، روتینی که روزانه توصیه می شود.
• 51% معاینات معمول توصیه شده پای خود را انجام می دهند.
با این حال، حدود 56٪ به محققان گفتند که همیشه یا گاهی اوقات بدون کفش در خانه قدم می زنند، که توصیه نمی شود. نزدیک به 15٪ این کار را در خارج از منزل نیز انجام دادند.
در مرحله بعد، محققان کفش های شرکت کنندگان را ارزیابی کردند. آنها 68 درصد از کفش ها را نامناسب تشخیص دادند.
اوگدنگبه می‌گوید از جمله کفش‌هایی که به نتیجه نرسیدند عبارتند از:
• کفش هایی با نوک یا پنجه نوک تیز
• پاشنه بلند
• صندل یا دمپایی به سبک تانک
دکتر اوگدنگبه به وب‌ام‌دی می‌گوید علاوه بر مدل‌های نامناسب کفش، برخی از افراد مورد مطالعه کفش‌هایی با سایز اشتباه می‌پوشیدند.

با وجود این نقص ها در پوشیدن کفش، 73 درصد از بیماران کفش نامناسب آنها را قابل قبول می دانستند.

 

نکاتی درباره کفش برای بیماران دیابتی

در اینجا نکات Ogedengbe برای پیدا کردن کفش مناسب آورده شده است.
• از کفش هایی که نوک پا دارند خودداری کنید.
• کفش هایی با کفی خیلی صاف یا پاشنه بلند نخرید زیرا اجازه توزیع یکنواخت فشار پا را نمی دهد.
• به دنبال کفش‌هایی باشید که دارای کفی نرم باشند.
• سبک های چرم، بوم، یا جیر را انتخاب کنید زیرا جریان هوا در این جنس از کفش‌ها به اندازه کافی جریان پیدا می کند. کفش پلاستیکی یا مواد دیگری را که به کفش اجازه تنفس نمی دهد، انتخاب نکنید.
• کفش‌هایی با ویژگی هایی مانند توری، سگک یا نوار چسب باشید. اینها تنظیم کفش را آسان تر می کند.

نظر کارشناس دوم درباره ی کفش دیابت

دیوید جی آرمسترانگ، DPM، MD، PhD، استاد جراحی و مدیر «اتحادیه نجات اندام» آریزونا جنوبی در دانشگاه پزشکی آریزونا، توسان، در مورد این مطالعه و تحقیقات درباره ی کفش دیابتی به WebMD می گوید:
“دکتر های متخصص زخم دیابتی و پرستارها می توانند توصیه‌هایی در رابطه با کفش مناسب به‌به بیمار بگویند. ولی فقط به این دلیل که ما به آنها می گوییم چه کفشی مناسب است و چه کفشی مناسب نیست، به این معنی نیست که آنها انگیزه پیدا می‌کنند که تغییراتی در روش زندگی خود و انتخاب های خود، ایجاد کنند. “
این مطالعه آنچه را که آرمسترانگ در مورد برخی از بیماران مشاهده می کند تأیید می کند.
آرمسترانگ می گوید پوشیدن کفش های مناسب می تواند به کاهش خطر ابتلا به زخم دیابتی بسیار کمک کند. ولی مشکل اینجاست که نوروپاتی بیماری ساکت است و با آسیب عصبی در پاها، احساس در پا از دست می‌رود.
دکتر آرمسترانگ به بیماران توصیه می‌کند که:
هر سال توسط یک پزشک پا ارزیابی شوید.
انجام این کار به تنهایی، فقط با مراجعه به متخصص پا، خطر زخم شدن و سپس قطع عضو را از 20٪ تا 70٪ کاهش می دهد.
در انتخاب کفش مناسب دقت کنید.
به دلیل اینکه ممکن است در بازار کفش مناسب افراد دیابتی به سختی پیدا شود یا جنس مناسب در بازار برای خرید وجود نداشته باشد، مراکزی هستن که با اندازه‌گیری پای شما، کفش مناسب با جنس مورد نظر را تولید می کنند.
در کلینیک زخم نیلسار بیماران میتوانند زیر نظر تیم مجرب ارتوپد فنی کفش دیابتی مناسب را سفارش دهند .