درمان زخم سوختگی

زخم سوختگی یکی از دردناکترین نع زخم ها می باشد که بر اسر آتش گرفتگی یا حرارت بخار می تواند برای افراد ایجاد شود.

درمان زخم سوختگی در برخی مواقع باید به سرعت انجام شود تا از بروز خیلی از مشکلات مانند افونت زخم . غیره جلوگیری کرد.

پیشنهاد می کنم از صفحه ی درمان زخم دیابت نیز دیدن فرمایید.

در فایل صوتی، سرکار خانم کیمیا ساری به سوالات زیر پاسخ داده اند:

1. چگونه میتوانیم سوختگی عمیق رو درمان کنیم؟
2. بعد سوختگی به کجا مراجعه کنیم؟
3. درمان سوختگی در کودکان

چطور می توان عفونت ناشی از زخم سوختگی را درمان کرد؟

اکثر سوختگی ها کوچک هستند و می توانند توسط مراقبت های اولیه توسط پزشکان معالج مدیریت شوند، اما سوختگی های وسیع نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و همچنین استفاده همزمان از پانسمان نقره یا عسل و همچنین هیدروژل ورقه ای دارند. لازم به ذکر است در سوختگی های سطحی نیز مصرف آنتی بیوتیک بصورت پیشگیرانه توصیه می شود.

چطور می توان عفونت ناشی از زخم سوختگی را درمان کرد؟

اکثر سوختگی ها کوچک هستند و می توانند توسط مراقبت های اولیه توسط پزشکان معالج مدیریت شوند، اما سوختگی های وسیع نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و همچنین استفاده همزمان از پانسمان نقره یا عسل و همچنین هیدروژل ورقه ای دارند. لازم به ذکر است در سوختگی های سطحی نیز مصرف آنتی بیوتیک بصورت پیشگیرانه توصیه می شود.

آیا شستشوی زخم سوختگی کار صحیحی می باشد؟

شستشوی زخم هنگامی که به درستی انجام شود می تواند بهبود زخم را سرعت بخشد البته به این سادگی نیست چون ریختن نرمال روی یک زخم سوختگی باید به درستی انجام پذیرد تا در بهب.د زخم کمک کننده باشد.

عفونت زخم درجه ۲ چگونه است؟

در سوختگی های درجه دوم به علت عدم آسیب به بافت های عمیق تر در صورت مراقبت مناسب و استفاده از آنتی بیوتیک عفونت برطرف خواهد شد.

چطور می توان بعد از ترکیدن تاول، سوختگی را درمان کرد؟

در سوختگی های وسیع معمولا تاول ها نیاز به و سپس بلافاصله استفاده از پانسمان آب رسان (هیدروژل ) دارند.

آیا در سوختگی با آب جوش، باید زخم را با آب سرد شستشو داد؟

بعد از سوختگی با آب جوش یا بخار آب، شستشوی محل سوختگی با آب فراوان و سپس کمپرس سرد توصیه می شود.

علایم سوختگی سطحی چیست؟

در سوختگی سطحی معمولا تاول های ریز و یا قرمزی شدید و سوزش را خواهیم داشت.

آیا در زمان سوختگی های سطحی نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک می باشد؟

در سوختگی های درجه ۱ و ۲ بهترین اقدام تمییز نگه داشتن محل سوختگی می باشد به وسیله شستشوی روزانه با سایلین و شامپو بچه. چرا که آنتی بیوتیک ها بخصوص آنتی بیوتیک های موجود در پمادهای سوختگی باعث به تعویق افتادن درمان زخم می شوند.

آیا برای درمان نیاز به تخت های بیمارستانی خاص می باشد ؟

خیر نیاز به تهیه تخت بیمارستانی نیست

آیا قبل از جراحی نهایی زخم های سوختگی عمیق که نیاز به دیریدمان جراحی دارند استفاده از آنتی بیوتکی بصورت پیشگیرانه نیاز می باشد؟

در سوختگی های عمیق که نیاز به دیریدمان جراحی دارند اگر قبل از عفونی شدن بافت ها جراحی انجام شود، استفاده از آنتی بیوتیک ضروری نیست چرا که آنتی بیوتیک به صورت پیشگیرانه منجر به افزایش تولید باکتریهای مقاوم خواهد شد.

علایم عفونت ناشی از زخم سوختگی چیست؟

علایم و نشانه های زخم های سوختگی که دچار عفونت شده اند ایجاد تب در افراد است و سوختگی های سطحی معمولا تب پایین، کمتر از یک روز رخ می دهد ولی در سوختگی های عمیق معمولا تب بالا می باشد و بعد از ۲۴ ساعت افزایش می یابد زیرا عفونت باکترایی افزایشی است. در این علامت حلقه ی قرمز رنگی است که اطراف سوختگی ایجاد می شود به دلیل آزاد شدن مواد از سلول های سوزانده شده است. این حلقه قرمز رنگ معمولا دو روز پس از آسیب اولیه باید متوقف شود در غیر اینصورت ممکن است عفونت باکتریایی باعث ایجاد آن شود. یکی دیگر از علایم و نشانه ها، دردهای بسیار زیاد در ناحیه غدد لنفاوی می باشد که حتما باید با پزشک مشورت شود.

چگونه باید زخم سوختگی را به طور صحیح پانسمان کرد؟

شرایط نامطلوب زخم های سوختگی تعادل را از بین می برد و منجر به رشد بی رویه و خطر ابتلا به عفونت زخم می شود. موفقیت در درمان بستگی به اندازه زخم و عمق سوختگی و نیز انتخاب درمان مناسب دارد. برای سوختگی های درجه ۱ و ۲ می توان از پانسمان هیدروژل ورقه ای که سرعت ترمیم بالایی را داراست استفاده کرد. در سوختگی های عمیق نیز همچنین بعد از دیریدمان جراحی نیاز به پانسمان هایی از نوع مرطوب همراه با آنتی بیوتیک موضعی می باشد.

آیا پمادهای سوختگی برای زخم های سوختگی مناسب است؟

پمادهای سوختگی از جمله سیلور سولفازیدین ، منتها برای سوختگی های بسیار سطحی استفاده می شوند. امروزه به جای پمادهای سوختگی می توانیم زیر نظر پزشک معالج، از ژل عسل (مانیوکا)برای درمان سریع سوختگی ها استفاده کنیم.

علایم سوختگی های شدید چیست؟

در سوختگی های شدید پوست به رنگ سفید تبدیل می شود. این ناحیه عموما دردناک نیست زیرا اعصاب آسیب دیده است.

چه پانسمانی را برای درمان تاول پیشنهاد می کنید؟

برای درمان تاول های ناشی از سوختگی مناسب ترین پانسمانی که بدون نیاز به برداشتن پوست تاول به سرعت تاول را ترمیم می کند. پانسمان هیدروژل ورقه ای (هیدروتک ترانسپرنت) می باشد

پیشنهاد شما برای درمان تاول سوختگی در کودکان چیست؟

اولین اقدام در سوختگی کودکان تمییز کردن با احتیاط محل زخم می باشد سپس استفاده بدون هیچ گونه وقفه ای از پانسمان هیدروژل ورقه ای می باشد این پانسمان اثر خنک کنندگی و آرام بخشی دارد و در کنترل درد و سوزش نیز تاثیر بسزایی دارد.

آیا می توان زخم سوختگی را با عسل درمان کرد؟

پانسمان عسل نیز در سوختگی بسیار موثر است البته باید به این نکته توجه شود منظور از عسل، عسل خوراکی نمی باشد، پانسمان عسل تمامی فاکتورهای لازم از نظر علمی را دارا می باشد و می توان زیر نظر پزشک معالج از آن در درمان سوختگی استفاده کرد.

 زخم سوختگی چیست؟ انواع آن کدامند؟

1.     سوختگی نوعی آسیب به گوشت یا پوست است که بر اثر گرما ، برق، مواد شیمیایی، اصطکاک یا پرتو به وجود می آید.
2.     سوختگی هایی که تنها بر سطح پوست اثر می گذارند را زخم سوختگی سطحی یا سوختگی های درجه اول می نامند.
3.     سوختگی با ضخامت نسبی یا سوختگی درجه دوم هنگامی اتفاق می افتد که لایه های زیرین پوست آسیب می بینند.
4.     در سوختگی با ضخامت کامل یا سوختگی درجه سوم به همه لایه های پوست آسیب می رسد.
5.     در سوختگی نوع چهارم بافت های عمیق تر مانند عضلات یا استخوان آسیب می بینند.

6.     استفاده از  ، پانسمان های مناسب و استاندارد در درمان سوختگی نقشی مهم و کاربردی دارند.

برای درمان زخم سوختگی ،آب سرد روی سوختگی نریزید

آب آشامیدنی استریل نیست و برخی میکروب های آن در دستگاه گوارش از بین می رود، ولی پوست سوخته این قابلیت را ندارد و میکروب ها روی بخش دچار سوختگی نشسته و موجب بروز عفونت می شود.
تاول روی سوختگی را نترکانید.

آیا می دانید ترکاندن تاول پس از سوختگی چه عوارضی دارد ؟!

در صورت ایجاد تاول روی قسمت سوخته از پاره کردن آن خودداری کرده چرا که تاول نوعی پوشش مناسب برای جلوگیری از ورود میکروب ها محسوب می شود.

کم و بیش همیشه شنیده ایم که در مواقع سوختگی ، خمیردندان، سیب زمینی و تخم مرغ می توانند سوختگی را درمان کنند!!
تخم مرغ، آنتی میکروبیال نبوده و حتی می تواند نوعی از میکرو ارگانسیم ها را وارد بدن کند.

خمیردندان نیز می تواند حساسیت زا باشد و سوختگی را بدتر کند.

‌ نقش تغذیه در درمان زخم سوختگی

در زمان سوختگی به علت شوک شدید تعادل الکترو لیت  ها و مایعات منفی می شود ، به عبارتی پروتئین ها؛ نمک و مایعات بدن به هدر می روند و وزن بدن کاهش می یابد . نقش تغذیه در این بیماران در درجه اول پیشگیری از ایجاد سوء تغذیه ، کمک به برقراری تعادل آب و الکترولیت ها برای جلوگیری از شوک و تسریع التیام زخم ها و همچنین کنترل قند خون افزایش یافته به علت استرس وارد شده به بدن می باشد .
انرژی مورد نیاز باید به گونه ای تنظیم شود که نیاز بیمار را در این دوره تامین کند. در رژیم روزانه باید از منابع پروتئینی با کیفیت خوب استفاده شود . دریافت مقدار کافی اسید های چرب ضروری به جهت نوسازی بافت های بدن ضروری است و در نهایت ویتامین ها و املاح معدنی طبق نیاز بیمار از طریق رژیم غذای و یا دریافت مکمل ها باید تامین شود .

این چهار گروه مواد باید در برنامه تغذیه بیمار برای درمان زخم سوختگی باشد:

الف: لبنیات :شامل شیر، ماست ، دوغ (فرد بیمار باید روزانه 4-3 لیوان شیر بنوشد)
ب: گوشت:شامل انواع گوشت و حبوبات نظیر لوبیا، نخود ، عدس. بهتر می باشد که به فرد بیمار روزانه 200 گرم گوشت داده شود. (بهترین نوع گوشت ، گوشت ماهی می باشد)
ج: میوه جات: در این گروه بعضی میوه جات اهمیت بیشتری دارند . مثلا موز ، انجیر و مرکبات
د: سبزیجات: در رژیم غذایی بیمار روزانه می بایست سبزیجات ضد عفونی شده و تازه وجود داشته باشد. از آنجاییکه در رژیم افراد مبتلا به سوختگی حساسیت خاصی بر میزان مواد پروتئینی مصرفی در مرحله اول و سپس نشاسته ای در مرحله بعد می باشد می توان تقسیم بندی فوق را تا حدود تغییر داد. این تغییر صرفا به منظور درک بهتر افراد مبتلا به سوختگی  و  نیز تسهیل استفاده از آنها از جداول گروه های شش گانه مواد غذایی می باشد.

آشنایی با انواع سوختگی

سوختگی بر اثر عوامل متعددی می تواند ایجاد شود که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

 سوختگی های حرارتی

این سوختگی ها بر اثر تماس پوست با حرارت بالا ایجاد می شود. این سوختگی رایج ترین نوع سوختگی می باشد. سوختگی ممکن است با آب جوش، آب باتری ماشین یا هر مایع داغ دیگری اتفاق بیافتد. در این نوع سوختگی حتما محل سوختگی را با آب سرد بشورید. با این کار از پیشرفت سوختگی جلوگیری خواهید کرد.

سوختگی های الکتریکی

این سوختگی به علت برق گرفتگی های خفیف یا شدید اتفاق می افتد. ممکن است یک برق کار در زمان کار یا هر انسان دیگری در کار با لوازم برقی یا زدن پریز به برق یا هر علت دیگری دچار سوختگی با برق گرفتگی شود. حتما فرد برق گرفته شده را از نظر ایست قلبی چک کنید و به علت امکان پرت شدن مهره های گردن و کمر از نظر شکستگی بررسی شوند.

 سوختگی های شیمیایی

این سوختگی ها بر اثر تماس مواد شیمایی بازی یا اسیدی با پوست بوجود می آیند و البته خطرات مواد بازی بیشتر از مواد اسیدی می باشد. این سوختگی ها می تواند توسط شوینده های خانگی یا مواد صنعتی اتفاق بیافتد. در این سوختگی سعی نمایید تمام لباس های مصدوم را دربیاورید و محل سوختگی را با آب 15 تا 30 دقیقه بشویید.

سوختگی های تابشی

این سوختگی ها بر اثر تماس پوست با اشعه بوجود می آید. مانند تماس با نور مستقیم خورشید، اشعه بیمارستانی و دستگاه های صنعتی.

درمان زخم سوختگی در منزل

سوختگی های سطحی را می توان با کمک مواد طبیعی ترمیم نمود یا از پیشرفت آن جلوگیری کرد. اولین کار بعد از سوختگی گرفتن زخم سوختگی زیر آب ولرم به مدت 15 تا 20 دقیقه می باشد.
در ادامه راه هایی برای کاهش درد سوختگی و ترمیم آن ذکر گردیده است. این کارها از بروز تاول و عفونت جلوگیری می کند.

 درمان سوختگی با سیب زمینی خام

سیب زمینی را رنده و آب آن را بگیرید. سپس زخم را با این آب آغته کنید، این کار برای درمان و کاهش درد سوختگی خیلی موثر می باشد.

درمان سوختگی با سفیده تخم مرغ

استفاده از سیفده تخم مرغ یکی از قدیمی ترین روشها در ترمیم سوختگی می باشد.با گذاشتن سفیده تخم مرغ بر روی زخم درد آن را کاهش دهید. قدیمی ها اعتقاد داشتن که استفاده از سیفده تخم مرغ از ایجاد تاول جلوگیری می کند.

 درمان سوختگی با چای کیسه ای

چای کیسه ای را چند بار در لیوان آب سرد فرو برده و سپس بر روی زخم قرار دهید. این کار باعث تسکین درد سوختگی می شود. شما می توانید برای درمان آفتاب سوختگی نیز از همین روش استفاده کنید.

درمان سوختگی با سرکه

شما می توانید برای تسکین درد سوختگی از سرکه سیب یا سرکه سفید استفاده کنید. یا سرکه را به طور مستقیم بر زخم مالیده یا پارچه ای تمییز را به آن آغشته کرده و بر زخم ببنید. سرکه خاصیت ضدعفونی کننده دارد که از ایجاد عفونت جلوگیری می کند.

درمان سوختگی با جوش شیرین

خمیری از جوش شیرین و آب درست نموده و بر روی زخم قرار دهید. این کار به ترمیم زخم کمک کرده و باعث ترمیم آن می شود. می توانید این کار را چند بارانجام دهید.

درمان سوختگی با ژل آلوئه ورا

از این ژل می توان برای کاهش درد استفاده کرده و خاصیت ضد التهاب دارد. یکی از برگ های گوشتالو آن را انتخاب و آن را از طول برش زنید سپس ژل خارج شده از آن را سرد کرده و بر روی زخم بمالید.

درمان زخم سوختگی کودکان

در زخم سوختگی زمان طلایی ما 24 ساعت اول سوختگی می باشد که با شروع اقدامات درمانی مناسب در اولین ساعات بعد از سوختگی می توانیم از ایجاد بافت مرده ویا عفونت زخم سوختگی جلوگیری کنیم. در سوختگی بسته به میزان آسیب بافتی وعمق آن درمان انتخاب می شود و در سوختگی های درجه 2 و 3 بهترین روش استفاده از پانسمان های مرطوب حاوی آنتی بیوتیک های موضعی می باشد؛ که با استفاده از این پانسمان ها میزان عفونت و همچنین نیاز به جراحی در مراحل بعدی به حداقل می رسد و در نهایت در مراحل انتهایی درمان , بیمار کمتر دچاراسکارهای ناشی از سوختگی خواهد شد.

nlogoicon درمان زخم سوختگی