برای سوختگی چی خوبه ؟

[ez-toc]

اصلی ترین درمان برای سوختگی این است که دست خود را به مدت 15 دقیق زیر شیر آب سرد بگیرید. آب سرد پوست را خنک می کند و تا حدی سوختگی را رفع می کند و اجازه نمی دهد که لایه های دیگر پوست، آسیب ببینند.

پماد های آنتی بیوتیک برای زخم سوختگی

اسیتراسین یا نئوسپورین یا تتراسیکلین می توانند به درمان سوختگی کمک کنند. این پماد ها از عفونت سوختگی جلوگیری می کنند.

پانسمان برای زخم سوختگی

پس از استفاده ی پماد ها و داروها، بهتر است روی زخم سوختگی با پانسمان بدون کرکر پوشیده شود.
آلواورا برای زخم سوختگی
آلواورا برای سوختگی های درجه 1 و دو بسیار تاثیرگزار است. این گیاه التهاب را کم می کند و خون را به جریان می اندازد.علاوه بر این اجازه به رشد باکتری ها نمی دهد. طریقه ی مصرف آلورا به این صوارت اسنت که یک لایه از ژل آن راباید مستقیما روی پوست بمالید.

عسل برای زخم سوختگی

عسل یکی از مواد طبیعی است که علاوه بر داستن خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی به بهبودی سوختگی های جزئی نیز کمک می کند.
از نکاتی که باید رعات کنید این است که:
  • در مقابل نور خوررشید قرار نگیرید.
  • مسکن بخورید
  • از کره و روغن نباتی استفاده نکنید
  • سفیده تخم مرغ به دستتان نزنید
  • ایز خمیر دندان استفاده نکنید.
  • از یخ استفاده نکنید

پماد های مناسب سوختگی

پماد ادیپ درم برای زخم سوختگی
یکی از پماد هایی که به کاهش درمان سوختگی کمک می‌کند پماد سوختگی ادیپ درم می باشد که از ترکیب چند گیاه درست شده و توانایی بسیار بالایی در ترمیم سوختگی دارد.

پماد ریکاور برای زخم سوختگی

یکی دیگر از پماد هایی که امروزه برای درمان سوختگی استفاده می شود، پماد ریکاور می باشد این کرم داروی است که دارای اثرات سه گانه کاهش درد و پیشگیری از تاول زدن می باشد. این پماد می تواند از درد و سوزش سوختگی های درجه یک و درجه دو را پس از مدت کوتاهی بکاهد.

پماد سیلور سولفات برای زخم سوختگی

پماد سولفات نقره برای درمان عفونت زخم سوختگی به کار می رود علاوه بر رفع عفونت سوختگی، می تواند عفونت پیوندهای پوستی و زخم‌های پا را نیز از بین ببرد.
منع مصرف عبارتند از:
در صورت وجود نقص عملکرد کبدی و کلیوی، از مصرف آن خودداری کنید.
در صورت بروز واکنش های آلرژیک، مصرف آن باید کاهش یابد.
مصرف دارو در نوازدان تا سن ۱ ماهگی به دلیل خطر بروز کرنیکتروس توصیه نمی شود.
درمان سطوح وسیع پوست با دارو ممکن است منجر به کسب غلظت های درمانی دارو در پلاسما و احتمال بروز عوارض جانبی یا تداخلات دارویی شود.

پماد تتراسیکلین برای زخم سوختگی

پماد تتراسیکلین برای مصارف عفونت های پوستی خفیف ازجمله استرپتوکوکوس و میکروارگانیسم های دیگر استفاده می شود در درمان سوختگی از این دارو برای باکتری های پوستی ناشی از سوختگی استفاده می شود این دارو موضعی است اما ممکن است برای برای بعضی از عفونت ها کار نکند از موارد استفاده از تتراسیکلین می‌توان از موارد زیر نام برد

اثر آنتی بیوتیکی بر زخم

اثر چرب کنندگی در خونریزی بینی تامپون بینی
پانسمان زخم های بخیه شده

پماد آلفا برای زخم سوختگی

پماد آلفا یکی از ترمیم کننده های پوستی طبیعی می باشد این پماد صددرصد طبیعی است پماد آلفا درد ناشی از سوختگی را تسکین میدهد از التهاب جلوگیری می کند ریسه گردش افتادن خون در اطراف زخم می شود و همین باعث می شود که ضعف در مدت زمان کوتاهی درمان شود و پوست ترمیم شود.
این پماد یکی از بهترین داروها برای از بین بردن جای زخم در خراشیدگی و بریدگی ها می باشد. اگر پس از استعمال این دارو سخت دچار خارش تحریک شود باید به پزشک مراجعه کرد ولی استفاده از آلفا قطع نشود در بسیاری از موارد و در زخم و سوزش در میانه در اواسط درمان نشانه بهبودی می باشد علاوه بر این در هنگام استفاده از این دارو باید داروهای دیگر موضعی روی زخم و سوختگی حذف شوند.
(توجه داشته باشید که این پمادها حتما باید زیر نظر پزشک مصرف و تجویز شوند)
پماد مفناید
موپیروسین
نیتروفورازون
سیلورسولفادیازین
پماد وازلین