اوزون تراپی چیست ؟ ( معایب و مزایا )

[ez-toc]

اوزون به تنهایی یک شیوه بسیار محبوب حوزه ی پزشکی، برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی می باشد و برای جلوگیری از عفونت استفاده می شود. با گذشت زمان پزشکان و محققان در حوزه ی سلامت دریافتند که از مخلوط کردن اوزون با اکسیژن، می‌توانند قابلیت‌های درمانی بسیار خوبی ارائه کنند.

اوزون تراپی بیش از 150 سال است که در حوزه ی پزشکی استفاده می شود و مزایای زیادی برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله بیماری های خودایمنی و بیماری های ویروسی، از خود نشان داده است. کلینیک نیلسار واقع در اصفهان، از اوزون تراپی برای درمان زخم های عمیق ناشی از دیابت استفاده می کند.

اوزون تراپی چگونه کار می کند؟

ازن در حوزه ی پزشکی بیش از 100 سال است که برای ضد عفونی کردن لوازم پزشکی و درمان شرایط مختلف استفاده می شود. همچنین به جلوگیری از عفونت در زخم ها کمک کند.

بر اساس تحقیقات هنگامی که ازن با مایعات بدن تماس پیدا می کند، باعث واکنش‌هایی میشود که پروتئین ها و گلبول های قرمز بیشتری را تشکیل می دهد. این تولید گلبول های قرمز، باعث افزایش اکسیژن در بدن می شود.

اوزون درمانی فرآیندهای ناسالم بدن را مختل می کند. برای مثال تحقیقات نشان داده است که اوزون درمانی می تواند باعث غیر فعال شدن باکتریها شود. از دیگر مواردی که ازون تراپی می‌تواند در درمان آن کمک کند، می‌توان از موارد زیر نام برد:

  • باکتری ها
  • ویروس ها
  • قارچ
  • تک یاخته‌ها

تاثیر اوزون تراپی در دیابت

اوزون تراپی در کاهش ریسک عوارض دیابت تاثیرگذار است.

تحقیقات انجام شده در سال 2018 نشان داد که ازن اکسیداتیو را با فعال کردن سیستم ایمنی و آنتی اکسیدان بدن و کاهش التهاب اصلاح کند.

طبق یک مطالعه در سال 2019، اوزون تراپی به بسته شدن زخم و کاهش احتمال عفونت، در افراد مبتلا به زخم پای دیابتی کمک می کند. علاوه بر این اوزون تراپی می تواند برای بهبود زخم، که یکی از عوارض جانبی شایع دیابت دیابت است، مفید باشد.

 

فواید اوزون تراپی برای بیمار دیابتی را می دانید !

اوزون درمانی، شاخه ای از طبیعت درمانی، به عنوان یک درمان دارویی جایگزین امیدوارکننده برای حمایت از درمان دیابت با اکسیژن رسانی ظاهر شده است.

اوزون چگونه کار می کند؟
اوزون اکسیژن رسانی به بافت ها را بهبود می بخشد، در نتیجه گردش خون را بهبود می بخشد و با اصلاح استرس اکسیداتیو به کاهش مقاومت به انسولین کمک می کند. این منجر به کنترل بهتر قند و همچنین کنترل بهتر عفونت می شود.

هنگامی که اوزون درمانی انجام می شود، بدن متابولیسم اکسیژن را بهبود می بخشد. اوزون باعث بهبود ATP (آدنوزین تری فسفات)، حامل اولیه انرژی در تنظیم سلولی می شود.بنابراین، اهداف اوزون انرژی سلول را بهبود می بخشد.

کارشناسان بر این باورند که اوزون تراپی می تواند به جای درمان سطح قند خون، یک درمان جامع برای درمان دیابت باشد.

میلی شاه، رئیس انجمن اوزون هند، معتقد است: “دیابت درگیر چند اندام است، جایی که فرد باید از رژیم غذایی گرفته تا ورزش تا بهترین روش سم زدایی و اکسیژن رسانی کار کند. این کلید برای بهبود عوارض دیابت و آسیب بافتی است. و همچنین انسداد عمومی عروق را بهبود می بخشد.دیابت از بالا به پایین به خودی خود به بیماری های بیشتری تبدیل می شود که منجر به تأثیرگذاری بر چشم، کلیه، مغز یا حتی سیستم قلبی عروقی می شود.”

بنابراین تشخیص زودهنگام زخم پای دیابتی مهم است. اوزون درمانی اکسیژن بیشتری را به بافت می رساند. اوزون با پلاکت ها برای بهبود گردش خون و بهبودی کار می کند.

اوزون تراپی در سال 1814 اختراع شد و اولین بار در طول جنگ جهانی اول برای درمان سوختگی گاز خردل و زخم های سپتیک آزمایش شد.

تجربه بیمار دیابتی که اوزون تراپی انجام داده اند

خانمی 42 ساله دارای دیابت نوع 1  بودند ، بر اثر بی احتیاطی انگشت شصت پا ، زخمی می شود و به دلیل رسیدگی نکردن به زخم ، زخم دچار عفونت می شود . پس از یک هفته به بیمارستان مراجعه می کنند. بعد از 18 روز بستری شدن در بیمارستان دکترها به این نتیجه رسیدند که پا باید از مچ قطع شود . بعد از بررسی راهکارهای مختلف سرانجام با اصرار بیمار به عدم قطع پا اوزون تراپی پیشنهاد می شود . در ابتدا به جای قطع پا از مچ فقط انگشت شصت پا قطع شد ، و  سپس برای ادامه روند درمان یه دوره ی 3 ماهه اوزون تراپی انجام دادند و عفونت پا به طور کامل برطرف شد .

تاثیر اوزون تراپی در اختلالات تنفسی

یکی از گزینه های درمان برای افراد مبتلا به اختلالات تنفسی، اوزون تراپی می باشد.

با افزایش سطح اکسیژن در خون، اوزون درمانی باعث کاهش میزان استرس روی ریه ها می شود.

ریه ها مسئول تامین اکسیژن خون هستند.

یک مطالعه در سال 2014 نشاده داده است که به اوزون تراپی وریدی ،یا تزریق ازن مخلوط با خون یک درمان برای COPD (بیماری مزمن انسداد ریه) استفاده می شود. این تحقیق نشان داد که اوزون تراپی، کیفیت زندگی و توانایی ورزش را در افراد سیگاری با سابقه ی ابتلا به COPD بهبود می بخشد. در نظر داشته باشید که تنفس در اوزون به ریه ها آسیب می رساند، به خصوص در افرادی که مبتلا به بیماری های تنفسی هستند.

نکته: ازن در حوزه ی پزشکی و زیر نظر متخصص، می‌تواند کاربردهای مفیدی داشته باشد ولی در نهایت اوزون باز هم یک آلاینده هوا است و نباید مستقیم استنشاق شود. به همین دلیل است که آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) توصیه کرده است که از دستگاه های تصفیه هوای ازن استفاده نکنید.

تاثیر اوزون تراپی در درمان اختلالات ایمنی

اوزون تراپی می‌تواند به بهبود افراد مبتلا به اختلالات ایمنی، کمک کند. به این صورت که ازن مخلوط با خون و تزریق به افراد مبتلا به HIV به طور قابل توجهی بار ویروسی آنها را در یک دوره 2 ساله کاهش داد.

بار ویروسی کمتر به این معنی است که ویروس کمتری در خون مشاهده شد

با این حال این مطالعه آمده است که که تحقیقات بیشتری برای استفاده از اوزون درمانی برای درمان HIV مورد نیاز است.

شیوه ی درمان اوزون تراپی

به طور مستقیم به بافت: برای درمان زخم های مزمن از جمله زخم های دیابتی، بافت قسمت آسیب دیده ی بدن، مستقیماً در معرض گاز ازن قرار می گیرد. گاز در یک کاور محافظ، توسط متخصص کنترل می شود.

به صورت داخل وریدی: برای درمان اختلالات ایمنی و داخلی، مانند HIV، معمولاً از بیمار خون میگیرند، سپس گاز ازن را در خونی که از فرد گرفته شده است، حل می شود. سپس خون مخلوط با گاز ازن، از طریق IV به فرد بیمار تزریق می شود.

توجه کنید که این شیوه می تواند خطر ایجاد آمبولی از طریق تشکیل حباب های هوا را به همراه داشته باشد.

به صورت عضلانی: اوزون تراپی به صورت تزریق عضلانی نیز صورت می گیرد. برای این تزریق، گاز ازن قبل از تزریق، با اکسیژن مخلوط می شود.

اثرات جانبی ازون تراپی

از آن جایی که گاز ازن، دارای اتم های فرد است، یک عنصر ناپایدار می‌باشد.

ازن باید به مقدار مناسب و در جای درست استفاده شود و باید استنشاق شود.

در سال 2019، FDA هشداری در مورد استنشاق ازن منتشر کرد، زیرا می تواند ریه ها را تحریک کند و باعث تجمع مایع شود در ریه شود و این موضوع تنفس را دشوار می کند.

هنگام استفاده از ازن به صورت داخل وریدی، در دوزهای بالا و یا برای مدت طولانی خطرات قابل توجهی وجود دارد. بیمار باید در مورد تمام خطرات احتمالی آگاهی داشته باشد و در کنار مزایای آن، خطرات آن را هم در نظر داشته باشد.

همیشه شیوه‌های درمانی دیگر را هم در نظر داشته باشید و بین خطرات اوزون تراپی و شیوه‌های درمان دیگر، درمانی با عوارض کمتر انتخاب کنید.