نمونه درمان خانگی تاول پای دیابتی

 

پای شارکو یکی از عوارض جدی دیابت است که مقابله با آن ممکن است دشوار باشد، اما درمان به موقع می‌تواند مانع از مشکلات جدی شود. برای مثال درمان به‌موقع مانع ایجاد زخم پا و یا قطع پا را کاهش دهد.
ممکن است که درمان پای شارکو واقعاً سخت باشد، و باعث تغییر سبک زندگی روزمره ی فرد شود. درگیری جهانی با همه گیری ویروس کرونا هم می‌توانند در روند سبک زندگی تاثیر فراوان داشته باشد. علاوه بر این می تواند محدودیت‌هارا افزایش دهد و یا فرد بیمار را بیش از پیش خسته کند.

 

بسیاری از افراد ممکن است نیاز به مشاوره برای درمان پای شارکو داشته باشند ولی به دلیل پاندمی کرونا از رفتن به بیمارستان اجتناب کنند.
در صورتی که نیاز به مشاوره دارید، بدانید که ما در نیلسار، آماده ایم تا به شما کمک کنیم.

 

 

بیشتر بخوانید : درمان زخم پای دیابتی

پای شارکو چیست؟

 

قبل از اینکه بخواهیم به این بپردازیم که پای شارکو چیست، باید ابتدا به این پاسخ دهیم، نوروپاتی محیطی چیست ؟ نوروپاتی محیطی دلیل اصلی ایجاد پای شارکو است و نقش مهمی در ابتلا به پای شارکو ایفا می کند. نوروپاتی روی اعصاب حسی فرد تاثیر می گذارد. این تأثیر به صورتی است که پیام ها از مغز به قسمت های مختلف بدن منتقل نمی شود. وقتی دیابت دارید، قند خون بالا، چربی خون بالا و فشار خون بالا می تواند به رگ های خونی کوچکی که اعصاب شما را تامین میکنند آسیب برساند و از دریافت مواد مغذی به آنها جلوگیری کند. به همین دلیل، اعصاب سراسر بدن، می توانند آسیب ببینند یا به مرور زمان کاملاً بی حس شوند.

 

زمانی که فردی به دلیل دیابت به نوروپاتی مبتلا می شود، ممکن است متوجه آسیب هایی مانند: زخم یا شکستگی استخوان نشود.در نتیجه فرد نمی‌داند که باید به پزشک مراجعه کند. به دلیل نوروپاتی، فرد در هنگام آسیب، می تواند بدون توجه به تغییر یا احساس درد به راه رفتن روی پای آسیب دیده ی خود ادامه دهد. اما همانطور که روی پای خود فشار می آورد، استخوان و مفاصل شروع به تغییر شکل می کنند. این می تواند شکل کلی پا را تغییر دهد و سایر مفاصل را در معرض خطر قرار دهد.

 

 

علائم پای شارکو علائم و نشانه های پای شارکو ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  • ورم و گرما
  • پای آسیب دیده گرمتر از پای دیگر باشد
  • تغییر رنگ پا
  • تغییر شکل پا

 

درمان های پای شارکو

اولین و مهم‌ترین درمان، برداشتن وزن از روی پا یا به عبارتی آفلودینگ است.
در مرحله اول درمان پای شارکو، بار از روی پا برداشته می‌شود و از التهاب جلوگیری می کند و کمک می‌کند وضعیت بدتر از این نشود. و از تغییر شکل بیشتر جلوگیری می کند. کنترل وزن روی پا با استفاده از کفش‌های مخصوص و سفارشی که برای فرد ساخته می شود، در مراحل بعدی می تواند از عوارض و ناهنجاری‌ها و از بدشکلی های جدید مفصل، جلوگیری کند.

nlogoicon charcot-foot-300x193 (1)