زخم پای دیابتی

از از اولین و اصلی‌ترین روش‌های درمانی زخم پای دیابتی، کنترل قند خون است. زمانی که قند خون کنترل شود، زخم های پای دیابتی اگر در مراحل اولیه باشند، بهبود میابند. کنترل قند خون باید با استفاده از روش های مختلفی مثل رعایت رژیم غذایی صورت گیرد.
 

درمان های موضعی زخم پای دیابتی

در زخم های دیابتی مراحل اولیه روش های درمانی موضعی بسیار وجود دارد که می توان به بهبود زخم های دیابتی کمک نماید که این موارد عبارت است از:
 • پانسمان های مدرن دارای کرم‌های درمانی
 • استفاده از محلول ها و ژل های ترمیم کننده ی زخم
ید درمانی
 
 


درمان دارویی زخم پای دیابتی

در مرحله های شدیدتر زخم پای دیابتی و عدم اقدام سریع برای درمان زخم دچار عفونت می‌شود و به راحتی درمان نمی‌شود و نیاز به دارو درمانی دارد. استفاده از آنتی بیوتیک ها و در صورت پیشرفت بیماری می تواند به درمان بیماری کمک بسزایی نماید. علاوه بر این، داشتن سابقه ابتلا به بیماری عفونتی و مستعد بیماری عفونتی باشند درمان باید شدیدتر باشد.


 راه های درمان زخم دیابتی در منزل

در این قسمت از مقاله راجع به درمان زخم دیابت در منزل صحبت خواهیم کرد. روش کلی درمان زخم دیابتی با بقیه روش های درمان زخم متفاوت است. در این قسمت از مقاله راجع به درمان زخم های خانگی صحبت میکنیم.
اما قبل از پرداختن به این بحث لطفاً توجه کنید که، روش های که در ادامه خدمت شما قرار میگیرد برای بریدگی ها و خراش هایی می‌باشد که افراد معمولاً می توانند در خانه از آنها مراقبت کنند. زخم های جدی تر یا عمیق تر به مراقبت های پزشکی نیاز دارند.
 
در ابتدا اگر شما با زخمی روی بدن خود مواجه شدید باید دست های خود را با صابون و آب تمیز بشویید. بعد از آن باید جواهرات و لباس‌هایی که اطراف زخم هستند را بردارید و در این مرحله خونریزی را با فشار وارد کردن به زخم متوقف کنید. سپس زخم را با آب تمیز و محلول نمکی کاملا تمیز کنید. اگر چیزی در زخم فرو رفته است آن را خارج کنید و برای جلوگیری از عفونت های احتمالی، پماد آنتی بیوتیک را روی زخم بمالید. در آخر نیز زخم را با چسب یا بانداژ بپوشانید.
اما برای درمان زخم دیابتی در منزل میتوانید از این موارد استفاده کنید.
 

پماد آنتی باکتریال برای درمان زخم  پای دیابتی

ابن پماد ها برای جلوگیری از عفونت های احتمالی استفاده میشوند و به بهبود زخم نیز کمک میکنند.

آلوئه ورا برای درمان زخم  پای دیابتی

ژل آلوئه ورا دارای گلوکومانان است، گلوکومانان ماده ای است که به سلول های شما جهت بازسازی کمک میکند.
 

عسل برای درمان زخم  پای دیابتی

لازم است بدانید که عسل دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی و ضد التهابی میباشد. این ماده برای ترمیم زخم ها استفاده میشوند.
 

زردچوبه برای درمان زخم  پای دیابتی

زردچوبه یک نوع ادویه می‌باشد که دارای ماده ای به نام کورکومین میباشد. این ماده ضد قارچ و صد التهاب می‌باشد و برای ترمیم زخم موثر است.
 

سیر برای درمان زخم  پای دیابتی

سیر دارای ترکیبی است به نام آلیسین که این ماده خواص ضد میکروبی و ضد التهابی دارد، این ماده نیز جهت درمان زخم های دیابتی موثر واقع شده است.
 

روغن نارگیل برای درمان زخم  پای دیابتی

روغن نارگیل حاوی ماده ای به نام مونولورین است که یک اسید چرب با خواص ضد میکروبی می باشد.این روغن علاوه بر این که به بهبود زخم ها کمک میکند خطر ابتلا به عفونت های احتمالی را نیز کاهش میدهد.
 
توجه داشته باشید که این روش های درمان زخم های دیابتی صرفا برای درمان خانگی می‌باشد. اگر زخم شما عمقی است هرچه سریع تر به پزشک مربوطه مراجعه کنید.
 

جراحی یا دبریدمان شارپ زخم پای دیابتی

یکی از روش های درمان زخم پای دیابتی جراحی است. جراحی در مراحل شدیدتر زخم پای دیابتی می تواند میزان فشار و عفونت را کاهش دهد و سریعتر باعث بهبود زخم دیابتی شود. همه ی این بهبودها در کنار کنترل قند خون اتفاق می افتد. زخم های دیابتی در مراحل بسیار شدید، با استفاده از روش های دبریدمان بهبود پیدا می کنند.
برای زخم هایی که دارای بافت نکروز هستند یا سطح عفونت بسیار بالایی دارند، با استفاده از دبریدمان می‌توان بافت نکروز، یا سطح فونت را از روی زخم برداشت. این کار به زخم کمک می‌کند که بتواند سریعتر ترمیم شود. دبریدمان جراحی باید در اتاق عمل توسط جراحی را در اتاق عمل انجام می‌دهند.

 

دستگاه فلوروسکوپ برای بیماران دیابتی

ترمیم بافت های عصبی آخر پاها با استفاده از دستگاه فلوروسکوپ می تواند ترمیم پیدا کند. دستگاه فلوروسکوپ یکی از اعصاب عروقی کف پاها را ترمیم می کند.
 

اوزون تراپی زخم پای دیابتی

اوزون نوعی گاز است که وقتی به بدن انسان تزریق می شود، متابولیسم و سوخت و ساز بدن، افزایش پیدا می کند. با افزایش سوخت و ساز بدن، سیستم ایمنی بدن نیز بالا می رود. در این صورت، سرعت بهبود زخم هم نیز افزایش پیدا می کند. همه ی این درمانها مستلزم از بین بردن دلایل ایجاد زخم و کنترل قند خون می باشد. اوزون تراپی زخم از جمله روش هایی است که می توان با استفاده از آن به درمان زخم پای دیابتی کمک کرد.

 

هزینه‌های درمان زخم پای دیابتی

هزینه‌های درمان زخم دیابتی بستگی به عوامل زیادی دارد. این هزینه‌ها به تعداد جلساتی که فرد بیمار نیازمند مراجعه است، روش درمان و …  بستگی دارد. با این حال هر چه درمان زخم پای دیابتی به تعویق بیفتد، وضعیت زخم حاد تر می‌شود و طول درمان آن نیز افزایش می‌یابد و هزینه‌های درمان نیز بالاتر می رود. در نتیجه برای جلوگیری از طولانی شدن زمان درمان و بالاتر رفتن هزینه‌های آن لازم است که به محض مشاهده ی زخم، برای درمان به کلینیک های درمان زخم مراجعه کنید.
در آخر می‌توان گفت که هزینه ی درمان زخم برای هر فردی متفاوت است و بسته به میزان و شدت زخم آن فرد دارد.
 

درمان زخم پای دیابتی چقدر طول می کشد ؟

بهبودی زخم در مراحل اول زخم پای دیابتی بسیار راحت‌تر و سریعتر انجام می شود. با از بین بردن دلایل ایجاد زخم دیابتی مانند فشار و آزمایش‌ها خون می‌توان در روند درمان زخم دیابتی تأثیر گذاشت. هر چه دیرتر برای شروع درمان مراجعه کنید، با موانع بیشتر در بهبود زخم مواجه خواهید شد. عفونت یکی از دلایلی است که زمان بهبودی زخم را کند می کند. با از بین بردن عفونت و کنترل قند خون، می‌توان درمان زخم دیابتی را نیز تسریع نمود.
هر یک از روش‌های درمان زخم، بسته به شرایط و وضعیت زخم توسط پزشک متخصص زخم تعیین می‌شود و هر کدام از روش‌ها نیز بسته به اینکه چقد شرایط زخم حاد می باشد، زمان بهبود متفاوتی دارند. روش‌های درمان زخم ها از جمله زخم های دیابتی عبارتند از:
 
 • وکیوم تراپی
 • گرافت پرده و ژل آمنیون
 • ازون تراپی
 • امواج اولتراسوند
 • آفلودینگ پا
 • کربوکسی تراپی
 • پی آر پی
 • پلاسما تراپی
 • لیزر کم توان
 • فوتوتراپی
 • پانسمان نوین
 • جراحی
 • دبریدمان بافت نکروز
   

نمونه درمان زخم های پای دیابتی

بیشتر بخوانیدگزارش درمان زخم پای دیابتی
 
در گزارش می‌بینم که بیمار، یک آقای 65 ساله‌ هستند که دچار زخم پای دیابتی . تاول دیابتی شده اند. ایشان بعد از تحمل درد به هنگام راه رفتن، که ناشی از مشکلات عروقی است، به کلینیک درمان زخم مراجعه کرده اند. تاول های دیابتی و زخم هایی که مزمن می شوند، ناشی از عدم کنترل قند خون می باشد.
تشخیص پزشک برای ایشان باز کردن عروق پا بود و درمان با برداشتن تاول ها (کالوس) شروع شد و در آینده بعد از بهبود زخم ها برای ایشان آفلودینگ پا انجام می شود.

 
نمونه درمان زخم پای دیابتی برای جلوگیری از قطع پا

نمونه درمان زخم پای دیابتی برای جلوگیری از قطع پا

نمونه درمان زخم آمپوته ی دیابتی

نمونه درمان زخم آمپوته ی دیابتی

جلوگیری از قطع پای دیابتی

نوروپاتی محیطی یکی از عوارض دیابت است، یکی از اصلی‌ترین مواردی که صورتی که سریعا درمان نشود، باعث از بین رفتن حس درد در پاها می شود. در این صورت اگر قسمتی از پا آسیب ببینید بیمار متوجه آن نمی شود. آسیب پا و عدم رسیدگی سریع به آن باعث می‌شود که آین آسیب حاد تر شود، عفونت کند، بافت آن از بین برود و در نهایت برای جلوگیری از انتقال عفونت به بقیه ی بدن، باید آن قسمت قطع شود. از شایع ترین بخش‌هایی از بدن که در بیماران دیابتی قطع می‌شود، انگشتان پا و ساق پا می باشد.
 
 1. اصلی‌ترین روش جلوگیری از قطع پا در بیماران دیابتی این است که بیماران هر روز پای خود را بررسی کنند تا مطمئن شوند پا آسیب نده است و خراشی رو ای آن نیست. یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از کنترل دائم قند خون می باشد.
 2. در صورت ابتلا به زخم یا خراش سریع باید به پزشک برای درمان مراجعه کرد.
 3. در صورت عفونی شدن، پزشک با مراجعه به موقع می‌تواند پا را نجات دهد.
 4. در صورتی که پای دیابتی سیاه شده باشد با بررسی پا و باز کردن عروق آن و تشخیص پزشک می توان نام پا یا بخشی از آن را نجات داد.
 5. نباید اجازه دهید که پا به مراحلی برسد که نتوان دیگر آن را نجات داد.


 

جلوگیری از عود دوباره ی زخم پای دیابتی

کنترل قند خون، تغذیه ی مناسب و بررسی های روزانه ی پا می‌تواند از عود دوباره ی زخم دیابتی جلوگیری کند. استفاده از کفش و جوراب مناسب، می‌تواند از بازگشت زخم جلوگیری کند. مراقب اجسام تیز و ریز باشید. با ایجاد زخم های کوچک جزئی ممکن است دردسری بزرگ برای شما ایجاد شود.

 

نشانه‌های زخم پای دیابتی

 • تورم غیر طبیعی
 • سوزش
 • قرمزی پا
 • بوی نامطبوع
 • عفونت
در نظر داشته باشید که علائم زخم پای دیابتی همیشه قابل مشاهده نیستند و گاهی اوقات تا زمانی که عفونت رخ ندهد،همه چیز عادی به نظر می رسد. اگر در بررسی های روزانه ی پای خود متوجه آسیب پوستی، درد یا تغییر رنگ شدید، اگر در پاها متوجه پینه یا تاول شدید، به پزشک مراجعه کنید.
 

چگونه زخم پای دیابتی سریع خوب می‌شود ؟

کنترل قند خون، از اصلی‌ترین درمان های زخم های مزمن است و عدم کنترل قند خون عامل اصلی ایجاد زخم های مزمن می باشد. تغذیه ی مناسب در کنار روش‌های درمانی مدرن برای ترمیم بدن بسیار مورد نیاز است. حتماً در تغذیه ی روزانه ی خود از پروتئین فراوان، انواع ویتامین ها و میوه‌ها مصرف کنید.

 

 

ارسال شده توسط : sami در تاریخ چهارشنبه، 7 ارديبهشت 1401 14:33

آیا تشک مواج برای بیمار زخم بستر نیاز هست ؟

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

 در افرادی که دچار زخم بستر هستند با توجه به اینکه نقاط تحت فشار مستعد زخم هستند اولین اقدام مناسب جابجایی بیمار هر دو ساعت یکبار میباشد و استفاده از تشک مواج بسیار کمک کننده هست البته نمیتواند جای تغییر وضعیت بیمار را بگیرد .

ارسال شده توسط : داوودی در تاریخ چهارشنبه، 7 ارديبهشت 1401 14:31

علت سرد یا یخ بودن پا در افراد دیابتی چیست ؟

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

 یکی از مهم ترین دلایل سرد بودن در افراد دایبتی مشکل نارسایی خون به پا میباشد همجنین بی حسی و سوزن سوزن شدن که در اثر از بین رفتن اعصاب پا هست هم در بیماران دیابتی به شکل سرد بودن پا در افراد دیابتی حس میشود

ارسال شده توسط : قربانعلی در تاریخ چهارشنبه، 7 ارديبهشت 1401 14:6

تاول دیابتی به دلیل قند بالا ایجاد میشود؟

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

 تاولهای دیابتی به دلایل مختلفی ایجاد میشوند یکی از دلایل میتواند نوسان قند در فرد دیابتی باشد ،کنترل قند بسیار حائز اهمیت است .

ارسال شده توسط : زهرا م در تاریخ چهارشنبه، 7 ارديبهشت 1401 14:1

چقدر زمان نیازه تا یک زخم دیابتی خوب بشه؟

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

 زخمهای دیابتی نسبت به بقیه زخمها بسیار متفاوت هستند و زمان درمان یک زخم دیابتی بسته به وضعیت بیمار و همچنین عمق  و میزان خونرسانی عروق پا میباشد .برای درمان زخم دیابتی هر چه سریعتر درمان مناسب و صحیح شروع شود زمان درمان کوتاهتر میشود

ارسال شده توسط : قاسم زاده در تاریخ چهارشنبه، 7 ارديبهشت 1401 13:39

هزینه درمان یک زخم دیابتی چقدر هست ؟

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

 قبل از هر چیز باید بدانیم که هر گونه زخم یا تاول یا پینه در پای فرد دیابتی بسیار خطرناک میباشد و باید به روشهای نوین درمان شود ،با توجه پیشرفت بسیار سریع درمانهای نوین در درمان زخم و همچنین عدم پوشش بیمه برای روشهای نوین درمان زخم  ،هزینه درمان در حوزه زخم کاملا خصوصی میباشد تلاش ما بر این است که بتوانیم با کوتاه تر کردن طول درمان کمک کنیم هزینهای مربوط به درمان زخم برای بیماران قابل پرداخت باشد .

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

 زخمهای دیابتی نسبت به بقیه زخمها بسیار متفاوت هستند و زمان درمان یک زخم دیابتی بسته به وضعیت بیمار و همچنین عمق  و میزان خونرسانی عروق پا میباشد .برای درمان زخم دیابتی هر چه سریعتر درمان مناسب و صحیح شروع شود زمان درمان کوتاهتر میشود.

ارسال شده توسط : maryam در تاریخ چهارشنبه، 7 ارديبهشت 1401 13:37

زخم پایی که سیاه شده قابل درمان هست ؟

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

 قبل از هر چیز باید بدانیم که هر گونه زخم یل تاول در پای دیابتی بسیار خطرناک هست و میتواند منجر به قطع پا شود در باره زخم های یی که کاملا یک انگشت یا انگشتان پا  کاملا سیاه میشوند  بهترین و سریعترین درمان باز کردن عروق پا و سپس برداشتن بافت مرده میباشد زخمهای که سیاه شده اند هم با درمانهای مناسب بهبود  پیدا میکنند .لطفا از خود درمانی پرهیز کنید.

ارسال شده توسط : sherviin1374 در تاریخ چهارشنبه، 31 فروردين 1401 12:9

شماره تماس مطب تون را میدین؟

ارسال شده توسط : fatima_r444 در تاریخ چهارشنبه، 31 فروردين 1401 12:7

من مادرم دیابت داره همیشه باید پاهاش چک بشه چون خیلی خطرناکه

ارسال شده توسط : سمیرا آزادی در تاریخ چهارشنبه، 31 فروردين 1401 12:1

بهترین کلینیک زخم پای دیابتی کجاست ؟

ارسال شده توسط : ‌کیمیا ساری در تاریخ چهارشنبه، 31 فروردين 1401 11:34

چطور میتوانیم زخم دیابتی رو سریع درمان کنیم ؟

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

 جهت درمان سریع زخم پای دیابتی بهترین روش کمک گرفتن از مراکز مجرب درمان زخم میباشد چرا که در این مراکز افراد کاملا با زخم آشنا هستند و مجموعه ایی از درمانهای ترکیبی  استفاده میکنند در نتیجه سرعت درمان بالا میرود

ارسال شده توسط : شریفه در تاریخ چهارشنبه، 31 فروردين 1401 11:16

بهترین پانسمان برای زخم پای دیابتی چیست؟

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

 انواع مختلفی از پانسمان های گازی غیر چسبنده یا آغشته به نمک اغلب به عنوان درمان استاندارد برای زخم های دیابتی در نظر گرفته می شوند و معمولاً به عنوان بازوی کنترل در مطالعات پانسمان استفاده می شوند. این پانسمان‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بدون ضربه باشند و محیطی مرطوب برای زخم فراهم کنند.

ارسال شده توسط : علیرضا نقش زن در تاریخ چهارشنبه، 31 فروردين 1401 10:26

چه پمادی برای زخم پای دیابتی بهتره استفاده کنیم ؟

ارسال شده توسط : admin در تاریخ

برای زخم پای دیابتی با بافت در حال مرگ، هیدروژل ها یا پانسمان های حاوی کلاژن و نقره موثرترین هستند. از همه مهمتر تطبیق توانایی جذب پانسمان زخم با میزان تخلیه زخم است. تخلیه فشار: فشار روی زخم پای دیابتی از بهبودی جلوگیری می کند.

 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :