زخم پای دیابتی


انواع زخم پای دیابتی
علل و دلیل درد پا و زخم پای دیابتی

در مرکز درمان زخم نیلسار ما تلاش میکنیم با استفاده از متخصصین توانمند خود درمان قطعی زخم پای دیابتی را با استفاده از آنتی بیوتیک ها و روش های سنتی و همچنین گیاهان طبیعی و عسل در قالب پماد هایی باکیفیت به شما عزیزان ارائه کنیم . این مجموعه در صدد راه اندازی مراکزی در تهران یزد مشهد میباشد . در مطالب این صفحه سعی شده لارودرمانی و زالو درمانی و همچنین روش های سنتی و گیاهی دیگر مورد بررسی قرار گیرد
1- چه پمادی برای زخم پای دیابتی پیشنهاد می کنید؟
بهترین درمان اولیه در رابطه با زخم پای دیابتی استفاده از پماد عسل مانیوکا (مدی هانی) می باشد.

درمان زخم پای دیابتی
2- آیا درمان زخم پای دیابتی با گیاهان دارویی امکان پذیر است؟
با توجه به تأکیدهای مکرر درمان زخم پای دیابتی به روش مرطوب و همچنین تأکید به عدم استفاده از روش های سنتی هیچ گونه گاید لاینی مبنی بر استفاده از گیاهان دارویی در درمان زخم پای دیابتی وجود ندارد.
3- چطور می توان تاول پای دیابتی را درمان کرد؟
کیسه های سطحی و پر از مایع که در زمان آسیب پوستی ایجاد می شود تاول نامیده می شوند. پوشش نامناسب پا و نپوشیدن جوراب از علل ایجاد آن است. در صورتی که تاول کوچک و سفت باشد می توان آن را تمییز کرده و با پانسمان استریل نمود اما اگر تاول بزرگ و سفت باشد باید با چاقوی جراحی کوچک آپسیده و تخلیه شود و سپس پانسمان هیدروژل ورقه ای به مدت 3 روز روی آن قرار گیرد.
4- چه داروی گیاهی را برای زخم پای دیابتی پیشنهاد می کنید؟
تنها درمان گیاهی برای زخم پای دیابتی پماد عسل مانیوکا (مدی هانی) است که از گیاه چای مونیکا تولید می شود.
5- روش استفاده صحیح از پانسمان عسل برای درمان زخم پای دیابتی؟
در زخم های سطحی پای دیابتی بعد از شستشوی کامل ناحیه زخم می توانید از پماد آنتی باکتریال عسل استفاده کنید و روزانه پانسمان را عوض کنید. در زخم های عمیق و عفونی هم می توانید از عسل استفاده کنید، البته با نظر پزشک معالج درمان با عسل را ادامه دهید.
درمان زخم پای دیابتی با عسل
 

6- علت ایجاد زخم های دست و پای دیابتی چیست؟
اولین و مهمترین عامل ایجاد اینگونه زخم ها کنترل نبودن قند بیمار و در مرحله دوم گرفتگی یا تنگی عروق در اندام دست یا پای بیمار می باشد که باعث بروز زخم می شود.
7- چطور می توان زخم پای دیابتی را با لارو درمان کرد؟
ماگوت تراپی یکی از تکنیک های محکمل کنترل زخم می باشد. می توان از لارو پروانه سبز در دیریدمان (برداشتن بافت مرده)زخم ها بخصوص در پای نوروایسکیمیک استفاده کرد. لاروها بافت های مرده را به صورت فیزیکی از روی زخم پاک می کنند. همچنین لاروها موادی با خاصیت آنتی بیوتیک مثبت ترشح می کنند.
8- راه های درمان عفونت زخم پای دیابتی چیست؟
در روند درمان عفونت زخم پای دیابتی سه مرحله تصمیم گیری مهم و حیاتی وجود دارد. • مرحله اول: تشخیص عفونت به منظور شروع آنتی بیوتیک درمانی است. • مرحله دوم:انتخاب آنتی بیوتیک مناسب • مرحله سوم: تعیین نیاز بیمار به جراحی و برداشتن بافت عفونی می باشد.
9- پماد ابواخسا برای درمان زخم پای دیابتی مناسب است؟
هیچ گونه مقاله و گاید لاینی در زمینه استفاده و بهبود این پماد در روند درمان زخم پای دیابتی وجود ندارد.
10- روش مراقبت صحیح از پای افراد مبتلا به دیابت چیست؟
بیماران دیابتی به علت بی حسی در پاهایشان متوجه آسیب های بیرونی نمی شوند. 1- پابرهنه راه نروند. 2- اگر دچار ضایعه کالوس (پینه) هستند به پزشک مراجعه کنند. 3- خود سرانه اقدام به برداشتن میخچه و کالوس (پینه)نکنند. 4- مراقب باشند پای خود را نسوزانند و در زمان دوش گرفتن و یا استفاده از وسایل برقی جهت گرم کردن 5- انگشتان پا را در مقابل آتش گرم نکنند. 6- از کرم های مرطوب کننده جهت برطرف کردن خشکی پا استفاده نمایند. 7- در صورت ایجاد تاول و زگیل و ترک پوستی هرگز اقدام به خود درمانی نکنند.
روش صحیح مراقبت از پای افرادی دیابتی
11- چگونه باید زخم پای دیابتی را پانسمان کرد؟
برای پانسمان زخم پای دیابتی اکیدا از خود درمانی پرهیز نمایید و به پزشک معالج مراجعه نمایید. در این مرحله زخم را شستشو داده و با گاز استریل پانسمان نمایید.
12- آیا می توان زخم پای دیابتی را با عسل پانسمان کنیم؟
پانسمان عسل درمانی ( عسل مانیوکا مدی هانی ) تنها پانسمان و یا پماد عسلی است که می توان در درمان زخم پای دیابتی استفاده کرد.
13- توصیه های درمانی برای زخم پای دیابتی چیست؟
1- درمان به وسیله جراحی با هدف برداشتن بافت مرده 2- استفاده از پانسمان مناسب 3- بررسی عروقی در صورت گرفتگی عروق 4- استفاده از آنتی بیوتیک مناسب جهت کنترل عفونت 5- گرفت عکس گرافی از پای درگیر جهت بررسی استخوانی 6- کنترل قند خون بیمار و داشتن تغذیه مناسب
14- آیا ریختن پودر آموکسی سیلین یا پنی سیلین بر روی زخم پای دیابتی باعث بهبود می شود؟
هرگز برای درمان عفونت زخم پای دیابتی و یا بسته شدن آن از پودر آنتی بیوتیک ها به صورت موضعی استفاده نکنید چرا که با این کار باعث از بین رفتن سلول های زنده موجود در زخم می شویم و بافت مرده را می سازیم.
15- چطور می توان از ایجاد زخم پای دیابتی جلوگیری کرد؟
1- پوشیدن کفش مناسب 2- مراقبت روزانه از پا- شستن روزانه پا و بررسی مشکلات احتمالی 3- درمان خشکی پوست به وسیله کرم های مرطوب کننده 4- در صورت عارضه مثل تاول، سفتی پوست، شکاف از یک پزشک یا متخصص کمک بگیرید. 5- معاینه ی سالانه پا در افراد دیابتی توصیه می شود.
ایجاد زخم پای دیابتی
16- آیا سیاه شدن پای دیابتی خطرناک است؟
هرگونه تغییر رنگ یا سفتی و پوسته پوسته شدن در افراد دیابتی در ناحیه پا بسیار خطرناک و حائز اهمیت می باشد.تغییر رنگ بخصوص در ناحیه انگشتان افراد دیاتبی یکی از نشانه های بارز نارسایی عروق پا می باشد و حتما نیاز به انجام آنژیوپلاستی می باشد.
17- آیا می توان دیابت را با حجامت درمان کرد؟
دیابت در حقیقت بی کفایتی بدن در ترشح انسولین می باشد، بنابراین تنها راه در بیماری دیبابت کنترل آن از طریق مصرف داروی خوراکی و یا تزریق انسولین می باشد.
18- آیا زالو درمانی برای دیابت مفید است؟
زالو درمانی هیچ تاثیری بر روی کنترل دیابت ندارد.
19- روشی مناسب برای درمان تاول انگشت پا چیست؟
برای درمان تاول های ایجاد شده در انگشتان پا اولین و موثرترین اقدام مراقبت از پوست تاول ها و خارج کردن مایع تاول با احتیاط می باشد سپس استفاده از پانسمان هیدروژل ورقه ای و همچنین محدودکردن زمان راه رفتن به غیر از موارد ضروری می باشد.
20- علت ایجاد زخم در افراد مبتلا به دیابت چیست؟
علل مختلفی برای ایجاد زخم در افراد دیابتی وجود دارد اعم از: 1- نوروپاتی حسی که بیمار متوجه آسیب های خارجی نمی شود. 2- گرفتگی عروقی افراد مبتلا به دیابت دچار گرفتگی های متعدد عروقی می باشد که در نتیجه نارسایی عروقی زخم بخصوص در اندام های انتهایی ایجاد می شود. 3- نوروپاتی حرکتی در اثر تغییر شکل استخوان ها و فشار به یک ناحیه پا زخم ایجاد می شود. 4- نوروپاتی اعصاب خودکار به علت خشکی پا ترک های پوستی ایجاد می شود و به دنبال آن زخم ایجاد می شود.

مطالب بیشتر:


 

انواع زخم پای دیابتی

 • زخم های نوروپاتیک: زخم های نوروپاتیک بیشتر در سطح .... برجسته    ایجاد می شود. که با ایجاد یک کالوس (پینه) آغاز می شود.
 • زخم های ایسکمیک: زخم های ایسکمیک بیشتر در نوک انگشتان است و عمده محل ایجاد این زخم قاعده انگشتان است.
 • زخم های نوروایسکمیک: زخم های نوروایسکمیک اغلب در حاشیه پا و بالای برجستگی استخوانی ایجاد می شوند.اولین علامت بعد از نقاط قرمز رنگ ایجاد تاول می باشد.
 •  تخلیه آبسه 
 • وکیوم تراپی
 •   prp 
 • گرافت پرده امنیون
 •  و پانسمان نوین بیمار

علل و دلیل درد پا و زخم پای دیابتی


زخم های دیابتی شایع هستند، به علت: 
 
 • جریان خون ضعیف
 • قند خون بالا(هیپرگلیسمی)
 • آسیب عصبی
 • پای زخمی و یا مجروح شده
گردش خون ضعیف یکی از بیماری های عروقی است که در آن خون به طور موثر به پا نمیرسد.
جریان خون ضعیف، همچنین میتواند باعث دشوار تر کردن بهبودی زخم ها شود.
سطح قند خون بالا، نیز میتواند روند بهبودی زخم های عفونی پا را کاهش دهد بنابراین مدیریت قند خون، حیاتی است. افراد مبتلا به دیابت نوع دوم ،اغلب زمان سخت تری را برای مبارزه با زخم های عفونی میگذرانند.
آسیب عصبی، یک اثر طولانی مدت است که حتی میتواند منجر به از دست دادن احساس در پای شما شوداعصاب آسیب دیده، ممکن است در ابتدا احساس سوزن سوزن شدن و درد داشته باشند ؛ آسیب عصبی باعث کاهش حساسیت پای شما نسبت به درد میشود و در نتیجه زخم های بدون درد میتواند باعث ایجاد عفونت شود.
زخم ها ،میتوانند توسط تخلیه محل آسیب دیده شناسایی شوند و گاهی اوقات یک توده که همیشه هم درد ناک نیست , قابل توجه است.
پوست خشک، در دیابت شایع است پس پای شما ممکن است بیشتر در معرض ترک خوردن باشدو ممکن است پینه و میخچه و زخم و خون ریزی رخ دهد.
زخم پای دیابتی طب سنتی
 

درمان زخم پای دیابتی از طریق گیاهان دارویی 

 
عوامل تشدید کننده شرایط ایجاد زخم های پای دیابتی
همه افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر زخم های پا هستند,که میتواند علل های مختلفی داشته باشد برخی عوامل میتواند خطر زخم پا را افزایش دهد , شامل:
 
 • کفش های با کیفیت پایین ،
 • بهداشت ضعیف(به طور منظم یا کاملا شستشو ندهید)
 • اصلاح نادرست ناخن پا
 • مصرف الکل
 • بیماری چشم، از دیابت
 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی
 • چاقی
مصرف دخانیات(مهارکردن گردش خون)
زخم های پای دیابتی ،در مردان مسن نیز بیشتر است.
نشانه های زخم پای دیابتی
 درمان زخم دیابتی با داروهای گیاهی 
 

 کنترل زخم پای دیابتی 

از پای خود برای جلوگیری از درد و زخم پا محافظت کنید این ،تخلیه کردن نامیده میشود و برای تمام انواع زخم های دیابتی مفید است.
فشار از راه رفتن ،میتواند عفونت را بدتر کند و زخم را گسترش دهد برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند, فشار اضافی ممکن است باعث درد پا شود.
پزشک تان ممکن است توصیه کند که موارد خاصی را برای محافظت از پای خود استفاده کنید:
 
 • کفش های دیابتی
 • تغذیه
 • پیچ خوردگی فشرده
 • درج کفش برای جلوگیری از میخچه و پینه
   
پزشکان میتوانند زخم های پای دیابتی را با دبریتمنت ,حذف پوست مرده, اشیاء خارجی یا عفونت هایی که ممکن است باعث زخم شوند، برطرف کنند.عفونت، یک عارضه جدی زخم پا است و نیاز به درمان فوری دارد همه عفونت ها، به همان شیوه درمان نمیشوند. بافت اطراف زخم، ممکن است به یک آزمایشگاه ارسال شود تا مشخص شود کدام یک از آنتی بیوتیک ها کمک خواهد کرد. اگر پزشک مظنون به یک عفونت جدی باشد, ممکن است دستور یک اشعه ایکس برای یافتن علائم عفونت استخوانی را دهد.


 
 
علل زخم پای دیابتی
 

 جلوگیری از عفونت زخم پای دیابتی

عفونت زخم پای دیابتی را میتوان پیشگیری کرد با:
 • حمام کردن پا
 • ضدعفونی کردن پوست در برابر زخم
 • زخم را با عوض کردن مکرر پانسمان خشک نگهدارید
 • درمان آنزیم ؛ مخلوط حاوی آلژینات های کلسیم، برای جلوگیری از داروهای رشد باکتری ها .

درمان دارویی زخم پای دیابتی :

پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک ها, ضد پلاکت ها یا داروهای ضد لخته شدن را برای درمان زخم شما تجویز کندحتی اگر عفونت، پس از درمان های پیشگیرانه و ضدفشار پیشرفت کند. بسیاری از این آنتی بیوتیک ها ،به استافیلوکوکوس اورئوس, باکتری های شناخته شده ای که باعث ایجاد عفونت های استاف یا بی همولایتیک استرپتوکوکوس که معمولا در روده های شما یافت میشوند, حمله میکنند. با پزشک خود درمورد سایر شرایط سلامتی خود که احتمالاً عفونت را با این باکتری های مضر افزایش میدهد، از جمله HIV و مشکلات کبدی صحبت کنید.
توضیحات ویدیو: روند درمان باز کردن عروق پا برای بیمار، به ترتیب، عبارتند از:
جراحی (آمپوته انگشتان )
وکیوم تراپی
پی ار پی
 گرافت پرده امنیون 

درمان موضعی زخم پای دیابتی

بسیاری از درمان های موضعی برای زخم های پا دردسترس است شامل:
 
پانسمان حاوی نقره یا کرم
سولفادیازین نقره
ژل یا راه حل های یدی پلی آنزای متیل بیگانیانید (PHMB)
ید یا پویدون یا کادکسومر
عسل پزشکی در فرم پماد یا ژل
روش های جراحی زخم پای دیابتی 
پزشک شما ممکن است توصیه کند، که دنبال جراحی برای زخم هایتان باشید ؛ یک جراح میتواند به کاهش فشار در اطراف زخم شما کند، با اصلاح کردن استخوان یا ازبین بردن ناهنجاری های پا ،مانند بونون یا همرتوز شما احتمالا به جراحی نیاز ندارید بااین حال,اگر هیچ روش درمان دیگری نمیتواند، به بهبود زخم شما یابه پیشرفت عفونت بیشتر کمک کند, جراحی میتواند زخم شما را از بدتر شدن یا منجر به قطع عضو جلوگیری کند.
 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :