مراقبت پرستاری زخم پای دیابتی برای سالمندان

"مراقبت پرستاری زخم پای دیابتی برای سالمندان"

نوشته شده توسط: مدير سايت | مقالات علمی زخم پای دیابتی | بازدید: 53 |

زخم پای دیابتی یکی از عوارض ابتلا به دیابت است که هر ساله چیزی در حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد مبتلایان را به دلیل عدم مراقبت صحیح و به موقع، با خطر قطع عضو مواجه می کند. در این میان افراد سالمند آسیب پذیر ترین قشر هستند. به همین علت چگونگی پرستاری و مراقبت های ویژه از این افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. در این محتوا قصد داریم به روش های پرستاری خانگی و مراقبت های ویژه برای جلوگیری از ایجاد یا گسترش زخم پای دیابتی سالمندان بپردازیم.
 

زخم پای دیابتی چرا، چگونه و برای چه کسانی ایجاد می شود؟

زخم پای دیابتی یکی از شایع ترین عوارض دیابت است که حدود ۲۵ درصد از مبتلایان به دیابت دچار آن می شوند. این زخم نوعی زخم باز است که عموما در اثر نوروپاتی حسی برای افراد رخ می دهد. نوروپاتی در حقیقت نوعی اختلال در سیستم عصبی است که به واسطه ی سطح بالای گلوکز خون در طولانی مدت حاصل می شود. نوروپاتی موجب می شود که فرد مبتلا به دلیل بی حسی در اندام های بدن به خصوص کف پا، متوجه آسیب های وارده نشود. به همین علت زمانی که افراد مبتلا به زخم های دیابتی می شوند، در مراحل اولیه متوجه وجود این زخم ها نمی گردند. این زخم ها معمولا در اثر وجود اصطکاک مداوم پا به دلیل راه رفتن با پای برهنه ایجاد می شوند. همچنین ممکن است بر اثر فشار یا ضربه و زخم های معمولی، این زخم ها ایجاد شده و گسترش یابند.
 
زخم پای دیابتی می تواند در هر سنی در افراد بروز پیدا کند. ولیکن افراد بالا تر از ۴۵ سال و به خصوص مردان سالمند بیشتر در معرض آسیب هستند. در صورتی که به زخم های دیابتی به موقع رسیدگی نشود، ممکن است این زخم ها دچار عفونت گردند. در این زمان اگر عفونت کنترل نشود، موجب نکروز شدن بافت پوست شده و در موارد وخیم تر می تواند منجر به قطع عضو گردد. افرادی که عادت به مصرف دخانیات دارند و همچنین افراد مستعد چاقی و وزن بالا نیز در برابر این زخم آسیب پذیر تر هستند.

زخم پای دیابتی
 

پرستاری در منزل از زخم پای دیابتی

از آن جا که واسکولوپاتی و نوروپاتی در سالمندان از عوامل ایجاد زخم پای دیابتی است، مهم ترین روش جلوگیری از ایجاد این زخم، بررسی و معاینه ی مداوم بدن بیمار و به خصوص اعضای تحت فشار مانند پا و کف آن است. همچنین موارد دیگری از جمله پوشیدن کفش مناسب و خودداری از راه رفتن با پای برهنه نیز از دیگر موارد جلوگیری از ایجاد زخم پای دیابتی است. در صورت بروز این زخم مراقبت های خانگی که می توان انجام داد به شرح زیر می باشند:
  • مراقبت از زخم با پانسمان های مدرن پزشکی مناسب سطح زخم (پانسمان با چسبندگی کم/بانداژ برای فشرده سازی)
  • کمک گرفتن از عصا یا ویلچر برای جلوگیری از حرکت بر روی زخم
  • درمان های کمکی نظیر شستشو با عسل یا صابون بچه (با صلاحدید پزشک)
  • استفاده از کفش های مخصوص زخم پا با قابلیت گردش هوا
  • تمرینات پا برای افزایش گردش خون و کمک به بهبودی سریع تر ( با صلاحدید فیزیوتراپیست)

زخم پای دیابتی
 

مراقبت های زخم پای دیابت برای سالمندان

علاوه بر مواردی که به عنوان راهکار های مراقبت خانگی برای زخم پای دیابتی گفته شد، مراقبت های دیگری نیز در مواقعی لازم است. برای بهره گرفتن از این مراقبت های ویژه باید به شرایط زخم بیمار سالمند توجه نمود و پس از تشخیص فورا شخص را به مراکز درمانی زخم منتقل کرد. در صورتی که مواردی همچون تغییرات غیر طبیعی استخوانی، وجود پینه، ضخیم شدن ناخن ها و خراشیدگی و تورم مشاهده شوند، این نمونه ها باید پیگیری گردند.

همچنین در صورتی که زخمی از پیش روی پای بیمار وجود داشته باشد، در صورت مشاهده ی چرک و عفونت، بوی بد، ترشحات غیر طبیعی و مواردی از این قبیل، سریعا شخص را به مراکز درمان انتقال دهید. در این موارد به احتمال زیاد با عفونت زخم مواجه هستیم. برای درمان عفونت زخم های دیابتی باید از روش های درمانی ویژه ای نظیر دارو درمانی و رژیم آنتی بیوتیکی، پانسمان نقره، پانسمان های بافت طبیعی، تراشیدن زخم و... به صورت تخصصی استفاده شود.

. 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :