6 روش برای مراقبت از زخم پای دیابتی

"6 روش برای مراقبت از زخم پای دیابتی"

نوشته شده توسط: مدير سايت | مقالات علمی زخم پای دیابتی | بازدید: 55 |

زخم پای دیابتی

در زندگی روزمره ممکن است به دلایل مختلف زخم ها و بریدگی هایی در بدن ایجاد شود که اگر شما یک فرد معمولی باشید بعد از چند روز زخم و بریدگی بهبود می یابد و متاسفانه اگر یک فرد دیابتی باشید روند بهبودی به طول می انجامد. زخم ها در افراد دیابتی بیشتر در ناحیه پا و زانو دیده می شود که باعث می شود زندگی روزمره این افراد تحت تاثیر قرار گیرد. زمانی که زخم ها در فرد پای دیابتی ایجاد می شوند نیاز به مراقبت های ویژه و مخصوص دارند که اطرافیان می توانند نقش مهمی در کمک به فرد دیابتی داشته باشند. در این مطلب قصد داریم ۶ روش برای مراقبت از زخم پای دیابتی ارائه دهیم.
نباید فراموش کرد ، پیشگیری و مراقبت کردن از پاها در افراد دیابتی از اولویت مهمی برخوردار می باشد.

6 روش برای مراقبت از زخم پای دیابتی

زخم را همیشه تمیز نگه دارید و به زخم نظارت داشته باشید


باید روزانه زخم را شستشو دهید برای این کار می توانید از آب بدون اضافه کردن هیچ محلول دیگری استفاده کنید . شستشوی مداوم و منظم باعث می شود از ورود باکتری و گردو خاک به زخم جلوگیری کند در نتیجه از تشکیل عفونت در اطراف زخم جلوگیری می کنید . بهتر است آب تصفیه شده باشد که املاح اضافی نداشته باشد اگر آب تصفیه شده در دسترس نبود می توانید از آب جوشیده یا آب مقطر استفاده کنید . می توانید برای شستشو از کمی صابون استفاده نمایید که به آرامی روی محل زخم بمالید و بعد از شستشو با یک حوله یا پارچه تمیز خشک نمایید . دقت کنید که پارچه یا حوله حتما باید تمیز و عاری از میکروب باشند که عفونتی وارد زخم نشود.

روزانه پاهای خود را با کرم یا پماد ضد عفونی کننده چرب نمایید.


چرب کردن روزانه پاهای افراد دیابتی که مبتلا به زخم دیابتی هستند با پماد های ضد عفونی کننده کمک شایانی در جلوگیری از تجمع عفونت در اطراف زخم می کند. پماد های زیادی در بازار موجود می باشد که پماد آلفا یکی از این پمادها می باشد. برای استفاده از این پماد ابتدا باید محل زخم را تمیز نموده و سپس مقداری از پماد را روی زخم چرب نمایند . چرب نمودن روزانه زخم باعث می شود که پوست چربی طبیعی خود را از دست ندهد و خشک نشود . مراقبت از پوست اطراف زخم در افراد دیابتی باید مورد توجه قرار گیرد تا از عوارض بعدی آن جلوگیری شود .

پابرهنه راه نرفتن


یکی از راه های مراقبت از زخم پای افراد دیابتی داشتن پوشش مناسب برای پاها هنگام راه رفتن می باشد . بهتر است افراد دیابتی از پوشش جوراب استفاده نمایند . جوراب پوشیدن در افراد دیابتی به گردش خون در پاها کمک کرده و در نتیجه سبب بهبود زخم نیز می شود . پوشیدن جوراب باکیفیت برای افراد دارای زخم پای دیابتی از اهمیت برخوردار است. که در ادامه مطلب به ویژگی های جوراب افراد دیابتی اشاره خواهیم کرد .
 

از قرار گرفتن در اطراف وسایل گرمایشی اجتناب کنید


این افراد به دلیل آنکه حس پاهای خود را از دست داده اند ، در فصول سرد سال مدام احساس سرما در پاهای خود می کنند و دوست دارند پاهایشان را نزدیک بخاری یا وسایل گرمایشی قرار دهند . نزدیک کردن بیش از حد پاها به وسیله گرمایشی ممکن است سبب سوختگی در اطراف زخم پای دیابتی می شود که وضعیت زخم را وخیم تر می کند . پیشنهاد می شود افراد دیابتی برای گرم نگه داشتن پاهای خود از جوراب و کفش مناسب استفاده نمایند .

داشتن تغذیه مناسب برای بهبود زخم پای دیابتی


داشتن تغذیه مناسب وپرکالری در روند بهبود زخم پای دیابتی بسیار موثر می باشد. در افراد دیابتی که تغذیه ی مناسبی ندارند روند بهبود زخم  بسیار کند صورت می گیرد زیرا بدن انرژی لازم و کافی برای ترمیم زخم را ندارد. پروتئین نقش مهمی در بهبود زخم و تشکیل سلول‌های جدید دارد. توصیه می شود افرادی که دارای زخم پای دیابتی هستند مقدار پروتئین  روزانه را با مقدار مشخصی  که دکتر تعیین نموده است مصرف نمایند. 

استفاده از کفش مناسب


انتخاب کفش مناسب برای مراقبت و پیشگیری از زخم پای دیابتی بسیار حائز اهمیت است . کفش مناسب می تواند از بروز تاول یا خراشیدگی جدید در اطراف زخم که منجر به عفونت جدید می شود جلوگیری نماید. در انتخاب کفش مناسب برای افراد دارای زخم پای دیابتی باید به یک سری نکات توجه کرد مانند :
  1. اندازه کفش
  2. کفی مناسب کفش
  3. نخریدن کفش نوک تیز
  4. انتخاب کفش بنددار
در پایان یکسری پرسش و پاسخ های مطرح شده در مورد راه های مراقبت از زخم پای دیابتی را مطرح می کنیم .
  1. آیا شستشوی زخم پای دیابتی باید توسط پرستار انجام بگیرد؟

خیر. نزدیکان بیمار می توانند شستشوی زخم را با رعایت موارد ذکر شده در بالا انجام دهند ولی اگر زخم پای بیمار نیاز به تعویض پانسمان داشته باشد بهتر است توسط پرستار انجام شود.
 
  1. غیر از پماد آلفا چه پمادهای دیگری برای چرب کردن زخم پای دیابتی مفید است ؟

می توان از پماد زراوند درماهیل که ساخت ایران می باشد و نیز پماد الیووهانی نیکا نیز استفاده نمود.
  1. جوراب های افراد دیابتی چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

جوراب افراد دیابت کاملا باید راحت و سعی شود بالای آن بدون کش باشد زیرا کش مانع از رسیدن گردش خون صحیح می شود . جوراب باید بدون درز باشد زیرا درزها فشار به زخم پای دیابتی می آورند و حتی ممکن اسیب سبب خراش جدید بشوند. جنس جوراب بهتر است از الیاف اکرولیک باشد .
  1. برای درمان زخم پای دیابتی چه غذاهایی مناسب است ؟

توصیه می شود از غذاهای پروتئین دار مثل گوشت ، مرغ ، تخم مرغ و کربوهیدرات دار مثل لبنیات ، میوه جات ، مغزیحات و چربی های غیر اشباع که امگا3 دارند بسیار مناسب است .
  1. چه کفشی باید برای افرادی که زخم پای دیابتی دارند خریداری کرد ؟

یکسری کفش برای افرادی که زخم پای دیابتی دارند مناسب است که توسط متخصص ارتوپد توصیه می شود. این کفش ها با توجه به شرایط پای بیمار توسط متخصص ساخته می شود . از ویژگی مهم این کفش ها می توان به کاهش فشار واردبه پا ، کاهش میزان ضربه به پا ، ثبات پا اشاره نمود .
 
 . 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :