6 راه پیشگیری از زخم پای دیابتی

"6 راه پیشگیری از زخم پای دیابتی"

نوشته شده توسط: مدير سايت | مقالات علمی زخم پای دیابتی | بازدید: 62 |

 

1. معاینه روزانه پا


افراد مبتلا به دیابت باید هر روز پاهای خود را بررسی کنند یا می توانند از یکی از اعضای خانواده بخواهند که این کار را برای آنها انجام دهد. خراش ها، بریدگی ها، تاول ها و ناخن های زیر پا را بررسی کنید و به دنبال آن‌ها باشید. همچنین پایین پا را بررسی کنید زیرا معمولاً تاول ها در پایین پا ایجاد می شوند. همچنین پاها باید از نظر علائم عفونت از جمله قرمزی و تورم تحت نظر باشند. اگر هر یک از این علایم را مشاهده کردید، باید سریعاً دنبال درمان باشید.

2. با دقت کفش انتخاب کنید


هر زمان که یک جفت کفش جدید می‌خرید، پای خود را اندازه بگیرید زیرا اندازه و عرض آن‌ها می‌تواند در طول زمان تغییر کند. مهم است که کفش ها احساس راحتی کنند و از گودی و پاشنه پا حمایت کنند. از پوشیدن کفش‌های خیلی تنگ یا باریک یا کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید زیرا می‌توانند باعث ایجاد تاول و میخچه شوند. جوراب ها باید تمیز و خشک و بدون کش های محکم باشند. همچنین بهتر است از پوشیدن صندل یا پابرهنه راه رفتن خودداری کنید زیرا ممکن است پا به اطراف برخورد کند و انگشتان پا خراشیده شوند.

3. کنترل قند خون

بیماران دیابتی باید سطح قند خون خود را کنترل کنند تا در محدوده ی معمولی باقی بماند. سطح بالای قند خون می تواند منجر به عوارض پا شود و روند بهبود را کاهش دهد.

4. کاهش وزن

وزن بیش از حد، باعث افزایش فشار بر روی پاها می شود که در هنگام راه رفتن باعث ایجاد اصطکاک کفش می شود و این ممکن است منجر به خراش و تاول شود. متخصصان تغذیه می توانند به کاهش وزن کمک کنند. با این حال، اگر وزن زیاد مدیریت سطح قند خون را دشوار می کند، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد جراحی کاهش وزن صحبت کنید.

5. سیگار کشیدن را ترک کنید

هنگامی که به دنبال راه هایی برای جلوگیری از زخم پای دیابتی هستید، ترک سیگار یکی از اولین مواردی است که باید در نظر بگیرید. نیکوتین موجود در تنباکو رگ های خونی را که مواد مغذی، اکسیژن و فاکتورهای شفابخش را به نواحی زخمی یا آسیب دیده می رسانند، تنگ می کند. تنگ شدن رگ‌های خونی باعث کند شدن روند بهبودی می شود و می تواند طول مدت درد را افزایش دهد. همچنین خطر ابتلا به بیماری شریانی را افزایش می یابد.

6. برای غربالگری عروقی برنامه ریزی کنید

غربالگری‌ها می‌توانند به مشکلات جدی سلامتی قبل از اینکه حاد شوند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی پیدا کنند را تشخیص دهد. بدون درمان، بیماری شریانی محیطی می تواند به مرحله پیشرفته ای برسد که فرد را در معرض خطر قطع اندام تحتانی قرار می دهد.

. 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :