استئومیلیت (عفونت استخوان) و درمان آن

"استئومیلیت (عفونت استخوان) و درمان آن"

نوشته شده توسط: مدير سايت | مقالات علمی زخم پای دیابتی | بازدید: 93 |

 

 عفونت استخوان (استئومیلیتچیست ؟


عفونت استخوان که استئومیلیت نیز نامیده می‌شود، زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌ها یا قارچ‌ها به استخوان حمله کنند.
این بیماری در کودکان، بیشتر در استخوان های بلند بازوها و پاها رخ می دهد. در بزرگسالان، معمولاً در استخوان لگن، ستون فقرات و پاها ظاهر می شوند.
عفونت استخوان می تواند به طور ناگهانی ایجاد شود یا در بلند مدت پیشرفت کند. اگر عفونت استخوان به درستی درمان نشوند، باعث آسیب دائمی به استخوان می شود.

استئومیلیت Osteomyelitis به معنای عفونت استخوان است.

عفونت استخوان معمولاً می‌تواند به دلیل شکستگی استخوان، عمل جراحی روی استخوان، هم بندی استخوان شکسته با پیج، سیستم ایمنی ضعیف، بیماری‌های زمینه از جمله دیابت باشد. عفونت استخوان یک بیماری بسیار جدی است و می‌تواند به صورت حاد یا مزمن دیده شود. شایعترین علامت آن، درد استخوان می باشد. شیوه ی درمان عفونت استخوان معمولاً با تجویز آنتی بیوتیک است و بسته به میزان عفونت، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. از دیگر دلایل عفونت استخوان می‌توان به مواردی مانند سابقه ی عفونت استخوان قبلی و نوروپاتی محیطی ناشی از دیابت، نیز اشاره کرد.
عفونت استخوان می‌تواند سریعاً شدت پیدا کند و حاد شود. در اکثر موارد عفونت استخوان به دلیل نوع باکتری به نام استافیلوکوک می‌باشد ولی میکروب های دیگری هم می‌توانند باعث این نوع عفونت شود. برای مثال در مواردی عفونت استخوان می‌تواند به دلیل عفونت قارچی باشد.
 

عفونت استخوان چگونه ایجاد می‌شود ؟

 
عفونت استخوان می‌تواند به چند شیوه ی مختلف ایجاد شود:
خون: از اصلی‌ترین شیوه‌های ایجاد این عفونت، رسیدن عفونت به استخوان از طریق جریان خون می باشد. در صورت عفونت باکتریایی شدید در بدن، از جمله عفونت گلو (یا گلو درد ناشی از باکتری)، عفونت پوشتی شدید، یا زخم عفونی، این عفونت می‌تواند از طریق خون به استخوان برسد و باعث عفونت استخوان شود.
 
 
زخم عمیق: زخم های عمیقی که در اثر ضربه اتفاق افتاده است و باعث شکستگی استخوان می‌شود به طوری که استخوان از بدن بیرون می‌زند یا شکستگی شدید رخ داده باشد، نیز باعث عفونت استخوان می شود.
 


علائم عفونت استخوان چیست؟

معمولاً اولین علامتی که ظاهر می شود درد در محل عفونت است. سایر علائم رایج عبارتند از:

  • تب و لرز
  • قرمزی در ناحیه عفونی
  • احساس ناخوشی
  • زهکشی از منطقه
  • تورم در ناحیه آسیب دیده
  • سفتی یا ناتوانی در استفاده از اندام آسیب دیده
 
 

چگونه استئومیلیت تشخیص داده می شود؟

در صورت داشتن هر گونه علائم عفونت استخوان، پزشک از چندین روش برای تشخیص بیماری استفاده می کند. ابتدا یک معاینه فیزیکی برای بررسی تورم، درد و تغییر رنگ انجام خواهد شد. پزشک ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی و تشخیصی را برای تعیین محل دقیق و وسعت عفونت تجویز کند.

این احتمال وجود دارد که پزشک، آزمایش خون را بررسی می‌کند و برای میکرو ارگانیسم های ایجاد کننده عفونت، یا هما میکروب ها دارو تجویز کند.

آزمایش‌های دیگر برای بررسی وجود باکتری عبارتند از: سواب گلو، کشت ادرار و آنالیز مدفوع. کشت مدفوع نمونه ای از آنالیز مدفوع است.

از دیگر روش‌های تشخیص عفونت استخوان، اسکن استخوان است که فعالیت سلولی و متابولیکی استخوان‌ها را نشان می‌دهد.
اگر اسکن استخوان، اطلاعات کافی را ارائه نکرد، ممکن است پزشک اسکن MRI را تجویز کند.


راه های درمان استئومیلیت چیست؟


چندین گزینه وجود دارد که پزشک ممکن است برای درمان عفونت استخوان استفاده کند.

معمولاً آنتی بیوتیک ها می‌توانند برای درمان عفونت استخوانکافی باشند ولی در صورت عفونت شدید استخوان، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک ها را به صورت وریدی یا مستقیماً تزریق به رگ های شما تجویز کند.

گاهی اوقات عفونت شدید استخوان نیاز به جراحی دارد. در صورت انجام عمل جراحی، جراح استخوان عفونی و بافت مرده را برمی دارد و آبسه ها یا کیسه های عفونت را تخلیه می کند.

اگر پروتز، باعث عفونت شده باشد، پزشک ممکن است پروتز را خارج کند و یک پروتز جدید جایگزین کند.

 

آیا می توانید از استئومیلیت پیشگیری کنید؟

در درجه ی اول در هنگام پریدن، دویدن یا شرکت در ورزش، از کفش و تجهیزات حفاظتی مناسب برای جلوگیری از آسیب دیدن استفاده کنید.
 
بعد از عمل جراحی پروتز،حتما توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و داروهای تجویز شده را مصرف کنید تااز بروز عفونت جلوگیری شود.
 
 
. 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :