درمان زخم های وریدی

"درمان زخم های وریدی"

نوشته شده توسط: مدير سايت | مقالات علمی زخم عروقی | بازدید: 484 |

 زخم های وریدی در اثر بی کفایتی دریچه های لانه کبوتری ایجاد می شوند. وظیفه این دریچه ها برگرداندن خون به سمت بالا و کاهش فشار خون در اندام اندام تحتانی می باشد.

زمانی که این دریچه ها درست کار نمی‌کنند فشار در مناطق تحتانی بدن، مانند پا زیاد می شود و باعث زخم می شود. به همین دلیل است که بیشتر زخم های وریدی در ساق پا رخ می دهند.

نام دیگراین زخم، زخم واریس می باشد که در نتیجه کار نکردن همین دریچه های لانه کبوتری در بدن است. ماندگاری زیاد خون در پا باعث می شود پروتئین ها و سلول های موجود در خون وارد بافت‌های بدن شوند و تا زیر پوست ادامه پیدا کنند. در نتیجه به دنبال تجزیه این بافت ها و نرسیدن اکسیژن به آن ها تخریب می‌شوند و زخم وریدی روی ساق پا پدیدار می شوند.
لخته های خونی که در زیر پوست این افراد وجود دارد و در واقع رسوبات پروتئین ها در اطراف مویرگ هاست این رسوبات از رسیدن جریان خون و مواد مغذی به بافت جلوگیری می کند و باعث زخم و ایجاد نکروز میشود.
 

علایم زخم های وریدی چیست ؟

مهمترین علائم زخم های وریدی قرمزی اندام تحتانی می باشد.
به دنبال این قرمزی و تجمع لخته های خونی و ایجاد زخم، لکه های مایل به قهوه ایی در زیر پوست ایجاد می شوند. زخم های وریدی زخم هایی هستند با عمق کم ولی با حاشیه های نامنظم که در ساق پا و مچ پا به پایین ایجاد می شوند.
این زخم ها وسیع هستند و میتوانند عفونت کنند. دارای ترشحات زیاد و خونریزی نیز می توانند باشند
از دیگر ویژگی های زخم های وریدی می‌توان به این مورد اشاره کرد که این زخم ها درد ندارند.

ولی در صورت ناراحتی از تورم و قهوه ای شدن پا میتوان اندام را بالا نگه داشت تا در رفع تیرگی و تورم پا کمک کند.

اولین نشانه های زخم های وریدی سنگینی و گرفتگی پا و تورم است. رنگ پوست پا قرمز ز و روبه بنفش و قهوه ای می رود.
خون در پا جمع میشود و باعث سخت شدن پوست میشود.
خشک شدن و خارش شبانه پا از دیگر علائم اولیه زخمهای وریدی است.
 

تشخیص و درمان زخم های وریدی در مرکز نیلسار


زخمهای وریدی به دلیل اینکه خون در آنها جریان دارد، دارای رنگ زمینه ی قرمز می‌باشد و اطراف آن و سطح زخم توسط یک بافت زرد پوشیده شده است.

رنگ پوست اطراف زخم گرم و براق است. به دلیل تورم پا درد می گیرد و در صورتی که زخم آلوده شده باشد ترشحات از زخم خارج می شود.
 
اصلی‌ترین عوامل مبتلا شدن به زخم های وریدی رگهای واریسی است.
افرادی که سابقه انسداد عروق لنفاوی دارند. ممکن است در صورت درمان نشدن به زخم های وریدی مبتلا شوند.
وجود سابقه خانوادگی در نارسایی عروقی می تواند از دیگر عوامل ابتلا به زخم های وریدی باشد.
افرادی با شغل هایی که نیاز است به مدت طولانی ایستاد یا نشستن های طولانی مدت نیز در معرض خطر ابتلا به این نوع زخم ها می باشند.

تشخیص زخم های وریدی در مرکز درمان زخم نیلسار

 
برای تشخیص درست زخمهای وریدی باید به یک متخصص مراجعه کنید تا بتواند نوع زخم را تشخیص دهد. علاوه بر آن استفاده از سونوگرافی های داپلر در تشخیص درست نوع زخم کمک می کند.

آزمایشات و تست های دیگری نیز برای تشخیص زخم وریدی و مدت زمانی که نیاز دارد تحت درمان قرار بگیرد وجود دارد. از جمله این تست ها می توان به API اشاره کرد.
 

درمان و مراقبت از زخم های واریسی


اگر به زخم های وریدی مبتلا هستید باید در نظر داشته باشید که همیشه در معرض عفونت قرار دارید. بنابراین باید زخم را تمیز و با استفاده از بانداژ مناسب پانسمان کنید.
اینکه چند بار در روز نیاز به تغییر پانسمان دارید را می توانید از پزشک خود بپرسید.مرکز درمان زخم نیلسار

پوست اطراف زخم باید خشک باشد و بافت سالم زیاد خیس نشود. در صورت نرم شدن بافت های سالم در اثر رطوبت ممکن است زخم بزرگتر شود.

از پزشک خود برای استفاده از بانداژ فشاری مشاوره بخواهید. در صورت نیاز به استفاده از ست جوراب فشاری او برای شما یکی تجویز خواهد کرد. بانداژ فشاری باعث می شود که به رگ های خونی کمک کند تا خون به سمت بالا هدایت شود و تورم در پا کاهش یابد کاهش تورم پا باعث سریعتر شدن روند بهبود و رفع درد ناشی از ورم می شود.در مرکز درمان زخم نیلسار بانداژ تخصصی انجام میشود
ورزش کردن و فعال بودن در کنار مصرف داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند بسیار در روند جریان بهبودی تاثیر دارد.

در مواردی ممکن است زخم وریدی آنطور که باید خوب نشوند بنابراین این روش های جراحی که توسط پزشک انجام می شود ممکن است برای شما تجویز شود.
 
 
 

چگونه زخم های واریسی رو درمان کنیم درمان زخم های وریدی

جراحی دبریدمان یکی از راههای درمان زخمهای وریدی است. دبریدمان جراحی برای زخم های وریدی که باعث می شود بافتِ مرده ی ِ آلوده‌ای،در سطح زخم باشد توسط دبریدمان حذف می شودو به بهبود زخم وریدی کمک کند.
از دیگر مواردی که به صورت کلی برای زخم های مزمن انجام می‌شود، استفاده از از درمانهای زیستی مانند استفاده از لارو برای از بین بردن بافت های مرده زخم می باشد.
از متداول ترین راه های درمانی زخم های وریدی استفاده از بانداژ برای فشرده سازی رگ های خونی و برگشت خون به سمت بالا می باشد.
این بانداژ های فشاری باعث کاهش فشار در اندام میشود.
برای استفاده از درمان فشرده سازی می توان از موارد زیر استفاده کرد
جوراب های فشاری
بانداژ تخصصی
از دیگر راههای درمان زخمهای وریدی تغییر سبک زندگی می باشد.
این تغییرات می‌تواند شامل اضافه کردن فعالیت به زندگی، خوردن غذاهای سالم، خواب به اندازه کافی، کم کردن وزن و اندازه گیری مداوم فشارخون و کلسترول باشد.
.



 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :