شست و شوی زخم سوختگی

"شست و شوی زخم سوختگی"

نوشته شده توسط: مدير سايت | مقالات علمی زخم سوختگی | بازدید: 23898 |

 تمیز کردن زخم بهبود نیافته ی سوختگی

اقدام بسیار مهمی که در درمان زخم سوختگی تاثیر دارد، تمیز نگه داشتن زخم و فراهم آوردن یک محیط مناسب و مرطوب برای جلوگیری از عفونت می باشد.
مورد مهمی که باید به آن توجه شود این است که زخم های سوختگی استریل نیستند. با این حال، اقداماتی مانند تمیز نگه داشتن زخم و دائم عوض کردن پانسمان آن، برای جلوگیری از عفونت بسیار مهم است.
زخم های سوختگی را میتوان با سرم شستشوی مخصوص یا مواد پاک کننده ی پوستی تمیز کرد.
سوختگی هایی با وسعت بسیار زیاد را می توان در حمام، تمیز کرد. استفاده از آب جاری و شامپوی بچه ای که پوست را نمی سوزاند، شست.
اقدامی که در بیمارستان ها، برای از بین بردن عفونت ها و بافت های مرده انجام می شود، غوطه ور کردن بیماران در آب می باشد.
در خانه به این دلیل از آب روان و دوش، استفاده می شود که بسیار آسان است با این حال این کار همیشه همراه با احتمال ریسک عفونت بالا می باشد.
زدودن بافت های مرده به طور آهسته در هر بار شست و شو توصیه می شود. در طول درمان باید همواره از نظر علائم کاهش دمای بدن ارزیابی شود.
دمای آب که برای شست و شو استفاده می شود باید چیزی در حدود ۸/۳۷ درجه سانتی گراد حفظ شود.
 
پس از ترخیص از بیمارستان، امکان دارد تیم پزشکی به شما پیشنهاد کند که یک پرستار بگیرید یا فردی همیشه همراه شما در خانه باشد. هر دوی این امکانات به شما کمک می کند تا با موفقیت بهبود یابید و به خانه برگردید.

مراقب عفونت باشید

در حالی که زخم سوختگی رو به بهبود است، امکان دارد باکتری وارد زخم شده و باعث ایجاد عفونت شوند. از علائم عفونت میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
 
  • قرمزی در خارج از ناحیه ی زخم سوختگی 
  • پوست گرم یا گرم در لمس
  • رده های سبز رنگ مایل به زرد
  • تورم
  • تب
  • بوی بد
  • درد غیر طبیعی و بیش از حد
همه ی این نشانه ها دلایلی هستند برای مراجعه به  بیمارستان یا کلینیک درمان زخم. همچنین ممکن است در صورت عفونت، مجبور شوید برای درمان های آنتی بیوتیکی مدتی در بیمارستان و تحت مراقبت بمانید.
 
در صورت ابتلا به این بیماری، می توان عفونت را درمان کرد و از آسیب به پیوند یا محل دهنده جلوگیری کرد.
 
 

حمام کردن با آب روان

برای حمام کردن بعد از مرخص شدن از بیمارستان، توصیه می شود وارد وان نشوید و از دوش و آب جاری استفاده کنید. قبل از قرار گرفتن زیر دوش، دمای آب را آزمایش کنید. پوست شما پس از بهبود سوختگی به شدت گرم یا سردی دما حساس است و ممکن است به راحتی آسیب ببیند. استفاده از حوله تمیز و نرم استفاده کنید و آرام، بخش آسیب دیده را شستشو دهید. اگر ناحیه باز و بدون پانسمان دارید، که باعث ناراحتی شما می شود، قبل از شستشو از داروهای خود استفاده کنید. همانطور که به شما آموزش داده شده است، این مناطق را بشویید و طبق دستورالعمل دارو استفاده کنید.
 

پوست خشک

پوست خشک و پوسته پوسته،  به دلیل از آسیب رسید یا تخریب شدن تخریب غدد تولید کننده چربی پوست می باشد. پس از بهبود بعضی از این غدد، دوباره کار خواهند کرد، اما تا آن زمان شما نیاز به استفاده از برخی از روان کننده های مصنوعی و  کرم های چرب مخصوص پوست های خشک، دارید. از مصرف روان کننده هایی که حاوی لانولین و الکل هستند، اجتناب کنید زیرا باعث ایجاد تاول در پوست خواهند شد. 
 

خارش

در صورت خشک بودن پوست، خارش معمولا به همراه آن می آید. از خاراندن شدید پوست خود، خودداری کنید زیرا خاراندن شدید، ممکن است پوست ظریف و تازه بعبود یافته ی شما را  تخریب کند و قسمت های تازه بهبود یافته را بخراشد. لوسیون یا روغن معدنی را مجدداً در صورت لزوم استفاده کنید. اگر مشکل خارش شدید دارید، پزشک می تواند برای تسکین خارش دارویی تجویز کند.
 

کبودی

اکنون که نواحی زخم سوختگی های شما بهبود یافته است، شما یک لایه جدید از پوست دارید که نازک تر و حساس تر از بقیه بدن است. این مناطق به راحتی کبود می شوند و آسیب می بینند. به همین دلیل باید در برابر سوختگی مجدد و اجسام تیز محافظت شوند. از لباس تنگ یا کفشی که باعث فشار و تاول می شود استفاده نکنید. بدن شما به زمان نیاز دارد تا پوستی ایجاد کند که بتواند فشار را تحمل کند. طول زمان بهبودی هر فرد با فرد دیگری متفاوت خواهد بود. برای برخی ممکن است چندین ماه زمان ببرد و برای برخی دیگر یک سال یا بیشتر طول بکشد. به تدریج و با ضخیم شدن پوست ، حساسیت آن کمتر می شود. شما می توانید با ترس کمتری از کبودی به روال عادی خود ادامه دهید.
 

سرد

از آنجا که پوست جدید شما نازک تر است، حساسیت بیشتری به سرما خواهد داشت. احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی کمی ممکن است باشد، به خصوص در دست و پا ، هنگامی که هوا سرد است. با سفت شدن پوست این احساس به تدریج کاهش می یابد. با پوشیدن لباس گرم و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سرما برای مدت طولانی می توانید از این حالت جلوگیری کنید. حساسیت به سرما حداقل یک سال طول می کشد.
 

تغییر رنگ

تغییر رنگ پوست در نواحی بهبود یافته ی سوختگی، در نتیجه روند بهبود، طبیعی است. ممکن است ناحیه ی بهبود یافته به رنگ صورتی روشن، قهوه ای یا مایل به خاکستری باشد. تغییر رنگ در پوست کاملا بهبود یافته، در هر فردی بسته به رنگ طبیعی پوست متفاوت است. رنگ طبیعی ممکن است در طی چند ماه به سوختگی های سطحی و برخی از سوختگی های درجه دو برگردد.

منبع
. 
ايميل :  
موبايل :  
آدرس :