بهترین درمان زخم پای دیابتی

"بهترین درمان زخم پای دیابتی"

بهترین درمان زخم پای دیابتی
نوشته شده توسط: مدير سايت | مقالات علمی زخم پای دیابتی | بازدید: 2030 |

 

زخم پای دیابتی یکی از عوارض شایع در مبتلایان به دیابت است

دیابت بیماری شایعی است که می تواند منجر به آسیب دیدگی اعصاب محیطی شود. اعصاب محیطی نقش اصلی را در احساس درد، گرما و سرما دارند و آسیب دین آن ها سبب فقدان این احساسات می شود

گرچه زخم های دیابتی اغلب در پا ایجاد می شود و ما آن را به عنوان زخم پای دیابتی می شناسیم، اما احتمال بروز زخم در سایر نقاط بدن نیز وجود دارد. زخم های مزمن و مقاوم به درمان بخصوص در پا که با نام زخم پایادیابتی شناخته می شوند از عوارض شایع بیماری دیابت هستند که در حدود 20 درصد از مبتلایان به دیابت به آن مبتلا می شوند و در بسیاری از موارد منجر به قطع عضو می شود، به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار است.
فقدان حس درد در اثر دیابت مهم ترین عاملی است که سبب ایجاد این عارضه شایع در بیماران مبتلا به دیابت می شود. اختلال حس در افراد مبتلا به دیابت موجب می شود حتی با وجود ایجاد زخم فرد متوجه بروز آن نشده که این امر نیز می .
.تواند سبب تاخیر بهبودی و پیشرفت عفونت شود

درمان زخم پای دیابتی
 
متخصصان پرستاری در منزل ما با تجربه کافی در این زمینه به درمان زخم پای دیابتی در بیمار شما کمک می کنند.
 
 
دلایل بروز زخم پای دیابتی اختلال حسی به دلیل نوروپاتی محیطی خشکی بیش از حد پوست که آن را آسیب پذیر می کند. تضعیف سیستم ایمنی اختلال در خون رسانی به بافت‌ های آسیب دیده پیشگیری از زخم پای دیابتی کنترل قند خون بطور منظم پیشگیری از سوختگی پا در افراد مبتلا به دیابت و یا راه رفتن بدون کفش برروی سطوح داغ پرهیز از تحت فشار قرار گرفتن نقاطی از پا که اغلب تحت فشار قرار می‌ گیرند(پنجه و پاشنه پا) حفظ رطوبت پاها به وسیله وازلین و سایر مرطوب کننده‌ ها شستن پاها هر شب با آب ولرم و خشک کردن آن ها با حوله نرم اجتناب از پوشیدن جوراب و کفش تنگ محافظت از پاها از برخورد با وسایل داغ درمان زخم پای دیابتی این عارضه باید به دقت پانسمان شود تا احتمال عفونی شدن و گسترش آن که می تواند منجر به قطع عضو شود به حداقل برسد. شستشو و پانسمان زخم پای دیابتی با روش های مناسب ضروری است.

بیشتر بخوانید : درمان قطعی زخم پای دیابتی
.