دیابت نوع 1 و 2 چیست؟ نقاط مشترک و تفاوت این دو نوع دیابت

برای مشاوره هم اکنون تماس بگیرید.

0913-605-7960

 ديابت چيست

بدن ما براي توليد انرژي به سوخت نياز دارد، که از مواد غذايي به دست مي آيد. اين مواد در بدن نهايتا به يك قند ساده به نام گلوكز تبديل مي شوند. گلوكز وارد جريان خون و سپس سلول ها شده و براي توليد انرژي و رشد بدن مورد استفاده قرار مي گيرد. درصورتي که قند به علت وارد نشدن به سلول ها درخون باقي بماند، قند خون افزايش مي يابد. اين واقعه چيزي است که در بيماري ديابت رخ مي دهد. علت بروز اين بيماري، كمبود انسولين يا عمل نکردن آن است. انسولين هورموني است كه از غده لوزالمعده (پانكراس) ترشح مي شود. اين ماده كليدي، موجب ورود قند به سلول ها مي شود تا قند، جهت تأمين انرژي مورد استفاده قرار گيرد يا براي مصارف بعدي ذخيره گردد. بدون وجود انسولين، قند نمي تواند از جريان خون خارج و وارد سلول ها شود.

ديابت نوع 1 چيست؟

در اين نوع ديابت، غده پانكراس توانايي توليد انسولين را ندارد و توليد انسولين بسيار كم يا متوقف مي شود. ديابت نوع 1 معمولاً در دوران كودكي يا نوجواني آغاز مي شود، اما ممكن است در هر سني شروع شود. متخصصان، اين نوع ديابت را يک بيماري خود ايمني دانسته و معتقدند که عامل وراثت و عوامل محيطي به درجات نامعلوم در ايجاد آن موثر هستند.

ديابت نوع 2 چيست؟

در ديابت نوع 2، غده لوزالمعده انسولين توليد مي كند اما مقدار آن ناكافي است و يا بدن نسبت به آن مقاوم است و توانايي استفاده از آن را ندارد. اين نوع ديابت بيشتر در افراد مسن (بالاي 40سال) ديده مي شود.
ديابت نوع 2 معمولاً با رژيم غذايي مناسب، ورزش و در صورت لزوم با قرص كنترل مي شود. گاهي اوقات، وقتي لوزالمعده بيش از حد تنبل مي شود ويا در موارد خاص ديگري، فرد مبتلا به ديابت نوع 2 نيز ممكن است به انسولين نياز پيدا كند.

نكات مشترك ديابت نوع 1 و 2 کدامند؟

نكته مشترك اين دو نوع ديابت اين است كه قند خون بسيار بالا مي رود (هيپرگليسمي). در صورتيكه قند خون سال ها بالا بماند، عوارض ديابت به وجود مي آيند.

چه تفاوتي بين ديابت نوع 1 و 2 وجود دارد؟

تفاوت اساسي بين اين دو نوع ديابت آن است كه در ديابت نوع اول، فرد براي ادامه حيات نياز به مصرف انسولين دارد، زيرا سلول هاي بتاي لوزالمعده از بين رفته است و بدن قادر به توليد انسولين نيست. اگرچه بعضي از افراد مبتلا به ديابت نوع دوم نياز به مصرف انسولين پيدا ميكنند؛ اما غالبا شروع مصرف انسولين پس از عدم پاسخ به درمان با قرص هاي خوراكي مي باشد.

6 علائم و نشانه هاي ديابت نوع 1 چيست؟

در صورتي كه ديابت نوع 1 داريد و قند خون شما در نتيجه عدم رعايت رژيم غذايي متعادل، نداشتن فعاليت بدني و كافي نبودن ميزان انسولين دريافتي و يا به واسطه بيماري يا استرس بالا برود، علائم زير به وجود مي آيند:
  • تشنگي شديد (پرنوشي)
  • افزايش حجم ادرار(پرادراري) و شب ادراري
  • افزايش اشتها (پرخوري)
  • کاهش وزن
به علاوه علائمي مثل خستگي و افزايش احتمال ابتلا به عفونت نيز ممكن است ديده شوند.

درمان ديابت نوع 1 چگونه است؟

هدف از درمان ديابت نوع 1 اين است كه قند خون ناشتا در محدوده طبيعي ( 130-90 ميلي گرم دردسي ليتر) بوده و قند خون، دوساعت پس از صرف غذا در محدوده کمتر از 180 ميلي گرم باشد. براي رسيدن به اين هدف بايد انسولين مورد نياز بدن، روزانه تزريق شود. انسولين تزريقي با كمك رژيم غذايي و فعاليت بدني، قند خون شما را تعديل مي كند. در بدن افراد غيرديابتي، انسولين به طور خودكار و متناسب با مقدار قند موجود در غذا، تحرك فرد و ميزان استرسي که دارد ترشح مي شود. اما در بدن افراد ديابتي، فرد بيمار بايد اين تعادل را با يك برنامه ريزي منظم در تزريق انسولين شخصا برقرار كند.

انسولين چيست؟

انسولين هورموني است که در بدن انسان، نقش کليد را براي ورود قند به داخل سلول ها بر عهده دارد. در حال حاضر انسولين را بهطور مصنوعي و دقيقا  مثل انسولين طبيعي بدن انسان در محيط آزمايشگاه مي سازند و به آن انسولين انساني مي گويند. انسولين هاي حيواني نيز وجود دارند كه از بدن گاو يا خوك به دست مي آيند. از اين انسولين ها براي جايگزين سازي فقدان انسولين بيماران مبتلا به ديابت استفاده مي شود.

رژيم غذايي و ديابت

منظور از رژيم غذايي، همان برنامه صرف غذا است. رژيم غذايي در درمان بيماري ديابت نقش اساسي دارد. به اين دليل است كه افرادي كه به تازگي دچار ديابت شده اند، به منظور كمك در تشخيص عادات غذايي و ايجاد برنامه غذايي مناسب، نياز به مشاوره و راهنمايي دارند. بايد بدانيم كه چيز ثابتي به نام رژيم غذايي ديابتي وجود ندارد. رژيم غذايي ديابتي در واقع يك برنامه سالم و صحيح براي همه افراد است، بنابراين لازم نيست كه براي يك بيمار ديابتي غذاهاي جداگانه اي در منزل تهيه شود، پيروي از رژيم غذايي سالم براي همه افراد مفيد و ضروري است.
درمان زخم پای دیابتی

OFFLOADING DFU(افلودینگ زخم پای دیابتی)

وسیله ای بسیار مهم در کاهش فشار از روی پای دیابتی Tcc (گچ های غیر قابل برداشتن) که موثرترین وسیله حذف فشار جهت درمان زخمهای پای دیابتی میباشند .

از کارشناسان ما بپرسید

کارشناسان نیلسار با در نظر گرفتن شرایط بیماران محترم بستر ارتباطی مناسبی از طریق کانال ارتباطی خود در تلگرام پدید آورده است . بیماران گرامی میتوانند جهت ارتباطی سریع و بهینه از طریق وب سایت این مجموعه سوالات و نظرات خود را بیان نمایند

کلیه حقوق این سایت متعلق به نیلسار است و بازنشر مطالب با ذکر منبع مجاز میباشد

09126617664-اصفهان خیابان توحید میانی روبروی بانک سامان ساختمان گلدیس طبقه 4 واحد 14
قوانین و مقررات