علائم دیابت در زنان

علائم دیابت در زنان باید جدی گرفته شوند. چون دیابت یک بیماری مزمن است که معمولاً با افزایش سطح گلوکز (قند) خون در بدن رخ می‌دهد. در زنان، نشانه‌های دیابت ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 1.     علائم عمومی: خستگی، خشکی دهان، ادرار زیاد، گرسنگی مداوم، سردرد، تاری دید و یا دل‌پیچه
 2.     اختلالات پوستی: خشکی و ترک‌های پوستی، عفونت‌های پوستی بیشتر، التهاب و خارش در محل تزریق انسولین
 3.     اختلالات گوارشی: درد شکم، اسهال یا یبوست، سوء هاضمه
 4.     اختلالات عصبی: احساس ناراحتی و تهوع، اختلال در تعادل، افتادگی پای پا
 5.     عوارض بلوغ: عدم عادی بودن پریود، بارداری سخت‌تر، عفونت‌های ادراری مکرر

در صورت تجربه هر یک از این علائم، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و تست خون برای سطح گلوکز در خون خود انجام دهید. برای تشخیص دقیق دیابت، باید تست گلوکز خون پس از یک شب گرسنگی انجام شود.

علائم ثانویه دیابت در زنان

علائم ثانویه دیابت در زنان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1.     اختلالات عصبی: تحلیل شدن اعصاب پاها (نوارعصبی پایینی)، درد و خارش در پاها، احساس گرمایی یا سرمایی در پاها، احساس تنگی در بخش‌هایی از بدن، تعریق شدید در شب.
 2.     اختلالات چشایی: بیماری رتینوپاتی دیابتی (DPR) که باعث تضعیف بینایی و اختلالات دید در شب است.
 3.     اختلالات کلیوی: کاهش تولید ادرار، ادرار کمرنگ یا تیره رنگ، ادراردرشتری، خستگی، تهوع و استفراغ، خارش و خشکی پوست.
 4.     اختلالات قلبی: درد در قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم، و گاهی فشار خون بالا.
 5.     اختلالات عروقی: دارای پوست‌های خشک، تیرگی، نوارهای خاکستری، سفید یا قرمز در پوست است که به عنوان نشانه‌های نوار‌های عروقی شناخته می‌شود.

در صورت تجربه هر یک از این علائم، بهتر است به طبیب خود مراجعه کرده و از وضعیت سلامتی خود مطلع شوید. در صورت وجود زخم دیابتی نیز می توانید با متخصصین نیلسار در ارتباط باشید.

چگونه زنان متوجه می شوند که دیابت دارند ؟

زنان ممکن است اولین نشانه های دیابت را تجربه کنند، اما در برخی موارد، علائم دیابت به طور ناشناخته در بدن توسعه می‌یابند. برای تشخیص دیابت، باید تست گلوکز خون برای سطح گلوکز در خون انجام شود. برای افرادی که مشکوک به داشتن دیابت هستند، تست گلوکز خون پس از یک شب گرسنگی انجام می‌شود. اگر سطح گلوکز خون بیش از ۱۲۶ میلی‌گرم در دسی لیتر باشد، به عنوان دیابت تشخیص داده می‌شود.

همچنین، برخی از علائم دیابت عبارتند از:

 1. افزایش ادرار که در شب‌ها نیز ادامه دارد
 2. بیشتر بودن سطح گلوکز در ادرار
 3. تشویش بینایی، مخصوصاً در شب
 4. تاری دید و کم‌بینایی
 5. خشکی دهان و عطش شدید
 6. کاهش وزن بدون هیچ تغییری در سبک زندگی
 7. درد و سختی در مفاصل
 8. عفونت‌های قارچی در نواحی مرطوب بدن مانند دهان و تناسلی

بنابراین، در صورت تجربه هر یک از این علائم، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و تست گلوکز خون خود را بررسی کنید.

علت دیابت در زنان چیست؟

دیابت یک بیماری مزمن است که در آن سطح گلوکز در خون بیش از حد معمول است. علت دیابت در زنان به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله:

 1.  ژنتیک: دیابت نوع ۱ بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که پدر یا مادر دیابتی داشته‌اند. همچنین دیابت نوع ۲ هم ژنتیک است و در بسیاری از موارد به فرزندان افراد دیابتی انتقال پیدا می‌کند.
 2.  چاقی: چاقی یکی از علل مهم دیابت نوع ۲ در زنان است، به خصوص در دوران بارداری. زنانی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، می‌توانند در معرض خطر بیشتری برای بروز دیابت قرار بگیرند.
 3.  بارداری: دیابت بارداری یا دیابت گسترده در دوران بارداری از نوعی دیابت گذرا است که در برخی زنان باردار رخ می‌دهد. این نوع دیابت معمولاً پس از زایمان بهبود می‌یابد، اما بیشترین خطر را برای بروز دیابت نوع ۲ در آینده دارد.
 4.  عدم فعالیت بدنی: عدم فعالیت بدنی نیز یکی از عوامل خطر ابتلا به دیابت است. زنانی که فعالیت بدنی کم دارند و وقت زیادی را در حال نشستن سپری می‌کنند، می‌توانند در معرض خطر بیشتری برای بروز دیابت قرار بگیرند.
 5.  سن: با پیر شدن، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در زنان افزایش می‌یابد.
 6. سابقه بارداری با وزن بالا: زنانی که در دوران بارداری وزن بالایی داشته‌اند، احتمال بیشتری برای بروز دیابت دارند.

عوارض دیابت در زنان

عوارض دیابت در زنان ممکن است شامل عوارض زیر باشد:

 1.  اختلالات قلبی و عروقی: دیابت می‌تواند باعث ایجاد اختلالات قلبی و عروقی شود، مانند بیماری عروق کرونر، افزایش فشار خون، اختلالات در ریتم قلبی، سکته مغزی و آنژین صدری (درد قفسه سینه).
 2.  اختلالات چشمی: دیابت می‌تواند باعث ایجاد اختلالات چشمی شود، مانند بیماری رتینوپاتی دیابتی که می‌تواند باعث ایجاد تاری دید، کاهش دید شبانه و در نهایت کوری شود.
 3. اختلالات کلیوی: دیابت می‌تواند باعث ایجاد اختلالات کلیوی شود، مانند نفروپاتی دیابتی که می‌تواند باعث کاهش عملکرد کلیه و در نهایت نارسایی کلیه شود.
 4.  اختلالات اعصاب: دیابت می‌تواند باعث ایجاد اختلالات اعصابی شود، مانند نوروپاتی دیابتی که باعث کاهش حس و حرکت در اندام‌ها می‌شود.
 5.  زخم‌ها و عفونت‌های پوستی: دیابت می‌تواند باعث افزایش خطر بروز زخم‌ها و عفونت‌های پوستی شود که ممکن است به شکل خطرناکی پیشرفت کنند.
 6.  اختلالات گوارشی: دیابت می‌تواند باعث ایجاد اختلالات گوارشی شود، مانند دیس‌پپسیا، یبوست و اسهال.
 7.  اختلالات جنسی: دیابت می‌تواند باعث ایجاد اختلالات جنسی شود، مانند کاهش شهوت جنسی و اختلال در عملکرد جنسی می شود .

کدام نوع دیابت در زنان شایع تر است؟

دیابت نوع ۲ در زنان شایع‌تر است. در واقع، بیش از ۹۰ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، همانند مردان، زنان هستند. اما دیابت نوع ۱ نیز در زنان دیده می‌شود و اگرچه کمتر شایع است، اما ممکن است بسیار جدی و خطرناک باشد.

علائم دیابت در زنان شامل علائمی هستند که در آقایان نیز دیده می‌شوند، اما بعضی از علائم بیشتر در زنان دیده می‌شودبعضی از علائم دیابت در زنان عبارتند از:

 • بیشتر ادرار کردن: یکی از نشانه‌های دیابت ادرار کردن بیش از حد است، که ممکن است در زنان بیشتر احساس شود.
 • عطش زیاد: بیماران دیابتی معمولاً احساس عطش زیاد می‌کنند و ممکن است در زنان بیشتر احساس شود.
 • خستگی و ضعفبیماران دیابتی معمولاً احساس خستگی و ضعف می‌کنند و ممکن است در زنان بیشتر احساس شود.
 • بیشتر بروز عفونت‌ها: بیماری دیابت باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود، بنابراین زنان دیابتی به آسانی ممکن است به عفونت‌ها مبتلا شوند.
 • بیشتر بروز علائم تنفسیبیماری دیابت ممکن است باعث بروز مشکلات تنفسی مانند آسم شود، که در زنان بیشتر دیده می‌شود.
 • تغییرات در دوره‌های قاعدگی: بیماری دیابت ممکن است باعث تغییرات در دوره‌های قاعدگی شود و در زنان ممکن است این تغییرات شدیدتر باشد.

بهترین راه برای تشخیص دیابت در زنان، مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات دقیق استبرای پیشگیری از بروز دیابت نیز باید به سبک زندگی سالم توجه کنید، به ویژه از طریق تغذیه سالم و فعالیت بدنی منظم.

از چه سنی ابتلا به دیابت در زنان بیشتر است ؟

ابتلا به دیابت در زنان به عوامل مختلفی مانند ژنتیک، سن، شیوع چاقی و نوع زندگی وابسته استدر بین زنان، بیشترین شیوع دیابت نوع ۲ در سنین بالاتر اتفاق می‌افتدبا افزایش سن، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در زنان افزایش می‌یابد.

همچنین، دیابت نوع ۱ معمولا در سنین کودکی و نوجوانی ظاهر می‌شود و در زنان و مردان نسبتاً به یکدیگر نزدیک استبا این حال، در برخی موارد، دیابت نوع ۱ ممکن است در بزرگسالی شروع شود.

در کل، به دلیل تغییر در سطح هورمون‌های زنان، زنان باردار نیز در معرض خطر ابتلا به دیابت هستندبنابراین، مراقبت از سلامتی و پیشگیری از بروز دیابت در همه سنین بسیار مهم است.

آیا دیابت در زنان باعث یائسگی زودرس می شود ؟

دیابت نوع ۱ و ۲ برای زنان ممکن است با خطر یائسگی زودرس همراه باشدبا این حال، هنوز دلایل دقیق این ارتباط مشخص نیستند و بررسی های علمی در این زمینه همچنان در حال ادامه است.

 علائم دیابت در زنان

یائسگی زودرس در زنان بیشترین احتمال در زنانی است که قبل از سن ۴۰ سال یائسگی را تجربه می‌کننددیابت نوع ۱ در بیشتر موارد در سنین کودکی و نوجوانی شروع می‌شود و چون مربوط به کاهش تولید هورمون انسولین توسط سلول‌های بتای لانگرهانز در لوزالمعده است، احتمالاً با یائسگی زودرس مرتبط نیست.

در مورد دیابت نوع ۲، یکی از عوامل ریسک برای بروز آن چاقی و بی‌حرکتی استچاقی و بی‌حرکتی نیز با یائسگی زودرس مرتبط هستندبنابراین، ممکن است دیابت نوع ۲ باعث یائسگی زودرس شودهمچنین، بعضی مطالعات نشان داده‌اند که ممکن است میزان بالای شکر خون در زنان باعث کاهش تعداد تخمدان‌های باقی‌مانده و یائسگی زودرس شود.

به هر حال، داشتن سبک زندگی سالم با توجه به مواد غذایی سالم، ورزش منظم، و کنترل شکر خون، می‌تواند به جلوگیری از بروز دیابت و یائسگی زودرس کمک کند

مراقبت هایی در منزل برای زنان دیابتی

برای زنان دیابتی، مراقبت هایی در منزل بسیار مهم هستند تا بهبود وضعیت سلامتی آنها حفظ شوددر زیر به برخی از این مراقبت ها اشاره شده است:

۱– رعایت رژیم غذایی مناسبزنان دیابتی باید رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنند که حاوی مواد غذایی سالم باشد و همچنین میزان مصرف قند و چربی را محدود کننداین شامل مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، گوشت سفید، ماهی و مواد غذایی دیگری است که حاوی پروتئین های سالم و کم چربی هستند.

۲– مانیتورینگ سطح قند خون: زنان دیابتی باید به منظور کنترل سطح قند خون خود، سطح قند خون خود را در بازه های منظم اندازه گیری کنندبرای این کار، می توان از دستگاه های اندازه گیری قند خون خانگی استفاده کرد.

علائم دیابت در زنان

۳– فعالیت بدنی: فعالیت بدنی می تواند به کنترل سطح قند خون کمک کند و به زنان دیابتی کمک می کند که وزن خود را کنترل کنند و به سلامتی عمومی خود اهتمام بیشتری بدهندفعالیت هایی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و یا هر فعالیت بدنی دیگری که برای زندگی سالم مناسب است، به عنوان راهکاری برای کنترل دیابت می تواند مفید باشد.

۴– مراجعه به پزشک: زنان دیابتی باید منظماً به پزشک خود مراجعه کنند تا سلامتی خود را مانیتور کرده و تغییرات لازم را در رژیم درمانی خود ایجاد کنند.

آیا دیابت در زنان باعث نازایی می شود؟

دیابت می‌تواند در زنان منجر به مشکلات باروری و نازایی شودزنانی که دیابت دارند، احتمال ابتلا به مشکلات باروری و نازایی را دارند که می‌تواند شامل مشکلات در تخمدان‌ها، عملکرد نامناسب رحم، اختلالات هورمونی و عفونت‌های مجاری تناسلی باشد.

در زنان دیابتی، اگر سطح گلوکز خون به طور مداوم بالا باشد، ممکن است باعث تلفات شدید در عروق و عصب‌ها شود که به طور مستقیم می‌تواند منجر به مشکلات باروری شودهمچنین دیابت می‌تواند باعث تحریک بیش از حد سلول‌های ایمنی شود و باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شود که می‌تواند باعث افزایش خطر عفونت‌های مجاری تناسلی در زنان شود و در نتیجه باعث نازایی شود.

علائم دیابت در زنان

بنابراین، برای حفظ سلامتی باروری در زنان دیابتی، باید به مراقبت های پزشکی و توصیه های مربوط به کنترل دیابت دقت کنندهمچنین، در صورت بروز هرگونه علائم نازایی، باید به پزشک مراجعه کنند.

تفاوت دیابت در زنان با مردان

دیابت در زنان و مردان، در برخی جنبه‌ها متفاوت استبرای مثال:

 1. احتمال بروز دیابت در زنان باردار بیشتر است: زنان در طول بارداری ممکن است دچار دیابت بارداری شوند که این نوع دیابت در مردان دیده نمی‌شود.

 2. علائم بیماری: علائم دیابت در زنان و مردان ممکن است متفاوت باشدبرای مثال، زنان ممکن است در مقابل عوارض قند خونی از قبیل خستگی و سرگیجه حساس‌تر باشندهمچنین، علائم دیابت در زنان ممکن است در دوران قاعدگی تغییر کند.

 3. تأثیر دیابت بر روی باروریدیابت می‌تواند بر روی باروری در زنان و مردان تأثیر بگذارد، اما در زنان ممکن است باعث عدم باروری شود.

 4. مشکلات ارتباطی: ممکن است زنان در مقایسه با مردان، با مشکلات روانی و اجتماعی بیشتری در مراقبت از دیابت خود مواجه شوند، به خصوص در جوامعی که بیماری دیابت به عنوان یک بیماری شرم‌آور در نظر گرفته می‌شود.

بنابراین، برای کنترل دیابت و جلوگیری از عوارض بیشتر باید برای هر دو جنس، در مورد تفاوت ها و نیازهای خاص خود در مراقبت از دیابت مشاوره پزشکی دریافت کنند.

اشتراک گذاری

واتس آپ
تلگرام
ایمیل
چاپ
فیسبوک
Pinterest

لینک کوتاه

https://nilsar.com/?p=5630

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.