درمان زخم بستر | روش درمان زخم فشاری

درمان زخم بستر یکی از مواردی است که حتما باید توسط متخصص انجام شود.

زخم بستر زمانی رخ می دهد که فرد مدت طولانی در بستر می ماند. در بستر ماندن و بی تحرکی بیمار معمولاً به دلیل بیهوشی و یا به دلیل این که قادر به احساس درد نیست، از مواردی است که زخم بستر رخ می دهد.
علاوه بر این، مکان هایی از بدن که به دلیل نشستن روی صندلی چرخدار تحت فشار قرار می‌گیرند یا مکان هایی که مدت زمان طولانی در گچ قرار دارند، ایجاد می شوند.
اگر فردی که بی حرکت یا در بستر است، چرخانده نشود، به درستی در وضعیت قرار نگیرد و از تغذیه و مراقبت از پوست برای او به کار گرفته نشود، زخم بستر ایجاد می شود. افراد مبتلا به دیابت، مشکلات گردش خون و تغذیه نامناسب بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم بستر قرار دارند.

کلینک درمان زخم نیلسار ارائه دهنده کلیه خدمات درمانی مربوط به درمان زخم بستر آماده خدمات دهی به شما دوستان گرامی می باشد. 

برای کسب اطلاعات در مورد درمان زخم دیابت با ما تماس بگیرید

فایل صوتی در رابطه با درمان زخم بستر در بیماران کرونایی | صحبت های خانم کیمیا ساری درمانگر زخم های مزمن

زخم بستر چیست ؟

زخم بستر ، همچنین به عنوان زخم فشاری و یا زخم بد سور (Bedsore) شناخته شده است، زخم بستر ناشی از فشار طولانی مدت و غیرقابل برگشت به آن منطقه است. علت اصلی ایجاد فشار نامنظم به یک ناحیه از پوست است.

زخم بستر آسیبی است که پس از وارد شدن فشار و نیروی زیاد به طور مداوم برای مدتی طولانی بر روی پوست ان نقاط ایجاد می شود. بیماری زخم بستر ممکن است به عفونت منجر شود اما اگر جلوگیری از عفونت به درستی انجام شود می توان این بیماری را کاملا کنترل و درمان کرد. پزشکان مراحلی را برای این بیماری بیان کرده اند.

زخم بستری مشکلی است که گریبانگیر افرادی خاص می شود؛ مثل افراد مسن و بیمارانی که برای مدتی طولانی در رخت خواب بستری می باشند. این بیماری در افراد مسن بیشتر دیده می شود چون توانایی جابه جا شدن را ندارند. البته اگر هر فردی با هر سن و سال و جنسیتی برای بیماری خود مجبور به خوابیدن طولانی مدت بر روی تخت شود و فشار به پوستش وارد شود، دچار زخم بستر خواهد شد.

یکی از نکات مهم این است که باید ابتدا از عفونت این زخم ها پیشگیری کرد و سپس به درمان این زخم پرداخت. برای همین جلوگیری از عفونت عامل مهمی در درمان این زخم هاست. زیرا اگر زخم به عفونت کردن برسد، سایر نقاط بدن نیز در خطر می افند. برای همین در نیلسار سعی می کنیم شما را با راه های جلوگیری از این بیماری دردناک آشنا کنیم.

این بیماری را با دو نام دیگر نیز می شناسند. این دو نام زخم فشاری و آسیب فشار هستند. دلیل این نامگذاری این است که ناحیه ای پوست درگیر می شود که فشار زیادی در طولانی مدت به آن وارد شده باشد بنابراین پوست آن نقاط آسیب خواهد دید.

در صورتی که آسیب های فشاری به زخم تبدیل شوند و عمیق تر شوند و حتی به عفونت منجر شوند، می تواند زندگی بیمار را به طور جدی تهدید کند. به هر نوع صدمه ایجاد شده در پوست که به خاطر وارد شدن فشار به طور طولانی مدت بر آن نقاط شکل گرفته است زخم بستر می گوییم. زخم بستر سطوح مختلفی دارد و ممکن است هر فرد سطحی مختلف از آن را تجربه کند. اما به طور کلی یک سری نواحی برای فردی که دائما نشسته است در معرض ابتلا به زخم بستر هستند:

 • باسن
 • ستون فقرات
 • دنبالچه
 • پاها
 • پشت بازو
 • سرشانه

این نواحی برای فردی که مداوم در تخت خواب است نیز عبارتند از:

 • پاشنه
 • مچ پاها
 • شانه ها
 • پشت سر
 • باسن
 • لگن
 • آرنج
 • دنبالچه

زخم بستر یا زخم فشاری به چه عللی ایجاد میشود؟

علت زخم بستر این است که به علت فشرده شدن مکرر پوست بین برجستگی استخوانی زیرین از یک طرف و سطح بستر از طرف دیگر مویرگ های تغذیه کننده پوست مسدود میشوند. تا وقتی فشار از آن ناحیه برطرف نشده ، این مویرگ ها بسته می مانند.

در یک انسان سالم، فرد در هنگام خواب بطور غیر ارادی مرتبا وضعیت خود را عوض میکند و به این ترتیب محل هایی از پوست را که زیر فشار قرار میگیرند را مرتبا تغییر میدهد و به این ترتیب اجازه میدهد که بطور نوبتی به همه قسمت های پوست زیر بدن خون برسد. اما در یک فرد بیماراین مکانیسم به خوبی کار نمیکند. بیمار مدت های طولانی در یک وضعیت ثابت دراز میکشد. نتیجه آن است که پوست قسمتی که مدت طولانی بدون جریان خون مانده است نکروز شده و آن قسمت از پوست میمیرد.

مکانیسم دیگر اینست که در حین مراقبت از یک بیمار در بسیاری اوقات فرد مراقب، بیمار را به روی بستر یا ملحفه میکشد. این کشیده شدن پوست بخصوص اگر کمی هم مرطوب باشد موجب اصطکاک زیاد بین پوست و سطح زیرین شده و به پوست آسیب میزند.

گاهی هم بر اثر نیروهایی که در دو جهت مختلف به پوست و استخوان وارد میشوند آسیب ایجاد میشود. بطور مثال بیماری که در روی تخت خوابیده اگر پشت تخت در زیر سر بیمار بالاتر باشد بیمار به سمت پایین تخت سر میخورد. در این حال پوست زیر باسن به علت اصطکاک با ملحفه ثابت مانده ولی استخوان خاجی و دنبالچه به علت وزن بیمار به سمت پایین تخت حرکت میکنند. این مکانیسم موجب کشیده شدن عروق زیر پوستی و اسیب به خونرسانی پوست میشود.

درمان زخم بستر یکی از مواردی است که باید خیلی جدی گرفته شود زیرا در ناحیه ای که زخم ایجاد می شود درد بسیار زیادی بوجود می آید و در صورت درمان نکردن زخم می تواند مشکلانت جدی برای افراد ایجاد کند. 

این بیماری زمانی ایجاد خواهد شد که نقاطی از بدن یک فرد به طور مداوم تحت فشار و نیرو باشد و این نیرو باعث آسیب رسیدن به پوست شود. این زخم ها زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی و بافت های ان نقاط از بدن ابتدا فشرده شوند و سپس منحرف شوند. این موضوع باعث می شود که گردش خون در این نقاط ضعیف شود. پس از ضعیف شدن گردش خون بافت ها از بین می روند و شرایط برای ایجاد عفونت مساعد می شود.

نیروهای وارد شونده که ایجاد زخم فشاری می کنند سه علت دارند:

1. فشار

وقتی که یک بیمار برای مدتی طولانی بدون حرکت در یک وضعیت ثابت قرار بگیرد، فشاری که بر پوست وی وارد می شود می تواند باعث ایجاد زخم بستر شود.

2. برش

زخم فشاری بر اثر برش به این شکل ایجاد می شود که مثلا تخت به سمت بالا کشیده شود و فرد به سمت پایین حرکت کند. به این شکل پوست بیمار بر روی تخت کشیده می شود و ساختارهای داخلی پوست او آسیب خواهد دید.

3. رطوبت

رطوبت ناشی از عرق و دیگر دفعیات بدن مثل ادرار و مدفوع یکی دیگر از عواملی است که می تواند در صورت باقی ماندن بر روی پوست و مرطوب نگه داشتن آن قسمت باعث ایجاد زخم های فشاری می شود.

از مراقبت های مهم برای درمان زخم بستر بیماران قطع نخاع استفاده از تشک مواج در مرحله اول است، سپس ماساژهای روزانه به صورت مرتب و همچنین جابجایی مرتب هر ۲ ساعت یکبار بخصوص در مناطق فشار و در نهایت استفاده از پانسمان فیلم شفاف به صورت پیشگیرانه. این پانسمان ضدآب می باشد و تا چندین روز می تواند بر روی پوست سالم بیمار جهت پیشگیری بماند.

تشک مواج فشار را کم می کند و به کاهش ایجاد زخم های فشاری کمک می کند. هنگامی که بیمار در بستر می باشد، بی حرکتی باعث جلوگیری از گردش خون می شود. تماس دائمی بین بدن و تشک باعث ایجاد نقاط فشاری می شود که عروق خونی کوچک را می بندد و باعث قطع اکسیژن و انتقال مواد مغذی به پوست و بافت می شود.

یکی از راه های درمان زخم بستر رساندن خون به نقاطی است که خون رسانی به آنها نمی شود. 

 

تشک مواج با کم کردن فشار در نواحی که بیشتر مستعد زخم های فشاری هستند و همچنین با ایجاد حالت گردشی که در بدن بیمار ایجاد می کند کمک به خونرسانی بهتر و در نتیجه کمک می کند که بیمار کمتر در معرض ابتلا به زخم بستر شود. لازم به ذکر است تشک مواج به تنهایی و بدون جابجایی بیمار نمی تواند از زخم بستر جلوگیری نماید.

هر گونه تحرکی که باعث شود در یک منطقه بافتی فشاری بیش از ۳۲ میلیمتر جیوه وارد شود باعث ایجاد زخم خواهد شد.

 

در درجه اول مهمترین قسمت درمان در زخم بستر برطرف کردن عامل ایجاد یعنی فشار می باشد. بعد از جابجایی مرتب بیمار هر ۲ ساعت یکبار و ماساژ مناطق فشار و همچنین استفاده از پانسمان های فیلم جهت بهتر شدن خونرسانی و همچنین محافظت از پوست که کمک شایانی به درمان زخم بستر در مراحل اولیه می کند.

 

زخم بستر در صورت عفونی شدن به شکلی که عفونت زخم وارد خون شود می تواند باعث مرگ بیمار شود.

به همین دلیل هم درمان زخم بستر بسیار مهم می باشد.

انواع زخم بستر | درمان زخم بستر

محل ایجاد زخم بستر


در افرادی که همیشه درازکش به پشت هستند و نمی توانند حرکت کنند:

پشت سر، شانه، آرنج، باتکس، پاشنه

در افرادی که همیشه دراز کش به شانه هستند و نمی توانند حرکت کنند:

گوش، شانه، آرنج، لگن، ران، ساق، پاشنه

در افرادی که همیشه دراز کش بر روی شکم هستند و نمی توانند حرکت کنند:

آرنج، قفسه سینه، زانو، انگشتان

پاسخ ها به پرسش ها درباره درمان زخم بستر

پانسمان هایی که جنس پلی اورتان(پانسمان های فیلم)می باشند می توانند به عنوان یک لایه محافظتی در مراحل اولیه ایجاد زخم بستر کمک کننده باشند.

 

با توجه به درمان های مدرن و روش های پیشنهادی جدید مبنی بر درمان به روش مرطوب بهترین درمان پیشنهادی پانسمان های مرطوب می باشد که می تواند رطوبت کافی را به طور هوشمند به زخم برساند.

 

اولین و مهمترین درمان در زخم بستر در مراحل پیشرفته که استخوان و ماهیچه درگیر شده، ابتدا برداشتن بافت های مرده به روش جراحی می باشد، سپس استفاده از پانسمان های مرطوب ( تندروت پلاس) و یا ژل ها می باشد.

 

بهترین روش استفاده از پانسمان های فیلم می باشد که امکان استفاده آن بر روی پوست سالم می باشد و به عنوان یک محافظ، از پوست مراقبت می کنند.

در مواردی که بیمار شرایط برداشتن بافت های مرده از طریق جراحی را ندارد می توان به کمک لاروها زخم را از بافت های مرده تمیز کرد.

یکی از روش های درمانی در درمان زخم های فشاری و یا بستر استفاده از پانسمان های عسل می باشد. البته پانسمان های عسل با عسل خوراکی متفاوت می باشد و به صورت علمی مجاز به استفاده از عسل خوراکی در زخم های باز نمی باشیم.

 

سوال خود را از کارشناس درمانی متخصص بپرسید

سلامت خود را با درمان خانگی و غیر تخصصی به خطر نیاندازید
چگونه از عفونی شدن زخم بستر جلوگیری کنیم؟

استفاده همزمان بیمار از آنتی بیوتیک و همچنین پانسمان مناسب بسته به نوع زخم می تواند از عفونی شدن یا پیشرفت عفونت جلوگیری نماید.

مهمترین علت ایجاد زخم بستر چیست؟

مهمترین عامل فشاری می باشد که در اثر بی تحرکی ایجاد می شود. فشار بیش از ۳۲ میلیمتر جیوه به پوست باعث ایجاد زخم بستر می شود.بیماری که در بستر می باشد به طور روتین باید هر ۲ ساعت یکبار جابجا شود.

آیا زخم بستر تنها در سالمندان ایجاد می شود و یا امکان بوجود آمدن آن در افراد دیگر نیز وجود دارد؟

به طور کلی زخم بستر در بیمارانی که کم تحرک هستند و یا کاملا بی حرکت هستند ایجاد می شود. البته سن و سال و تغذیه نامناسب می تواند در روند پیشرفت زخم موثر باشد اما تمامی بیماری هایی که منجر به بی تحرکی می شود از قبیل ضایعات نخاعی و یا MS و یا مرگ مغزی بدون در نظر گرفتن سن و سال می تواند باعث ایجاد زخم بستر شود.

مراحل ایجاد زخم بستر را شرح دهید.

ابتدا پوست در مناطق فشار به رنگ قرمز در می آید، سپس در مراحل بعدی تمامیت پوست از بین می رود و سپس بافت های زیرین نیز درگیر می شوند.

چطور می توان زخم بستر را در خانه پانسمان کرد؟

برای درمان زخم بستر در منزل اولین و مهمترین کار جابجایی بیمار می باشد، سپس استفاده از پانسمان های فیلم در مراحل اولیه و سپس در مراحل پیشرفته در صورت عدم نیاز به جراحی می توان از پانسمان های مرطوب (تندروت پلاس) استفاده کرد.

آیا انجام عمل جراحی در زخم بستر باعث تریع روند بهبودی زخم می شود؟

عمل جراحی یا دبریدمان اولین و مهمترین اولویت در درمان زخم بستر می باشد. برداشتن بافت مرده کمک شایانی به تسریع درمان خواهد کرد.

زخم بستر بیشتر در کدام قسمت های بدن بوجود می آید؟

زخم بستر می تواند بر روی تمامی برجستگی های استخوانی که نقاط فشار نامیده می شوند ایجاد شود. به طور مثال ناحیه ساکروم، ناحیه ایلیاک، روی شانه ها، قوزک پا و …

چگونه می توان از پیشرفت زخم بستر جلوگیری کرد؟

بهترین روش جلوگیری در پیشرفت زخم بستر جابجایی مرتب بیمار هر ۲ ساعت کبار می باشد. خشک نگه داشتن زیر بیمار، همچنین نکشیدن بیمار بر روی ملحفه و همچنین ماساژ پوست می تواند کمک های شایانی به جلوگیری از زخم بستر نماید

برای درمان زخم بستر به چه متخصصی باید مراجعه کرد؟

برای درمان زخم بستر می توانیم به کلینیک های درمان زخم که کارشناسان زخم در آن فعالیت دارند مراجعه کرد.

چه برنامه غذایی برای درمان زخم بستر مناسب می باشد؟

تغذیه سالم و سرشار از پروتوئین، امگا۳ و همچنین سرشار از سبزیجات می تواند به درمان زخم بستر کمک کند.

آیا زخم بستر می تواند باعث قطع عضو شود؟

در صورتی که زخم بستر در نواحی متعدد فشار مانند پاشنه پا ایجاد شود، در صورتی که درمان مناسب صورت نپذیرد می تواند باعث قطع عضو شود.

محل ایجاد زخم بستر

در افرادی که همیشه درازکش به پشت هستند و نمی توانند حرکت کنند: پشت سر، شانه، آرنج، باتکس، پاشنه

در افرادی که همیشه دراز کش به شانه هستند و نمی توانند حرکت کنند: گوش، شانه، آرنج، لگن، ران، ساق، پاشنه

در افرادی که همیشه دراز کش بر روی شکم هستند و نمی توانند حرکت کنند: آرنج، قفسه سینه، زانو، انگشتان

نظر پزشک

در درمان زخم بستر و فشاری مؤثر ترین درمان برطرف کردن عامل ایجاد زخم یعنی فشار می باشد. در زمان شروع درمان توصیه مهم به همراه بیمار، جابجایی بیمار به طور مرتب هر ۲ ساعت یکبار می باشد. همچنین تأکید به استفاده از تشک مواج توصیه میشود . لازم به ذکر است؛ علی رغم باور عموم مردم در این زمینه که بیمار با استفاده از تشک مواج دچار زخم نخواهد شد، بیمارانی که حتی تشک مواج استفاده کرده اند ، در صورت عدم جابجایی مناسب، دچار زخم شده اند یا زخم آنها بهبود نیافته. اقدام بعدی در درمان زخم های فشاری انتخاب پانسمان مناسب می باشد که دارای رطوبت کافی جهت ترمیم زخم باشد. در صورت داشتن بافت مرده در زخم، حتما توصیه اول برداشتن بافت مرده با روش جراحی می باشد. به دلیل اینکه با برداشتن بافت مرده به کمک جراحی سرعت ترمیم زخم با پانسمان بسیار بیشتر خواهد بود. همواره پیشگیری بهتر از درمان است برای پیشگیری از زخم بستر به بیماران و سالمندان توصیه می شود که بر روی تخت همواره جابه جایی بصورت مرتب داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.